Wiadomości

  • 10 stycznia 2022
  • wyświetleń: 1146

Co zrobić, by uzyskać dotacje pompy ciepła?

Materiał partnera:

Dla tych osób, które chcą skorzystać z ekologicznych pomp ciepła i zmniejszyć koszty ogrzewania pomieszczeń w domu i wody użytkowej, istnieje możliwość ubiegania się o specjalne dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Wystarczy spełnić kilka warunków i poprawnie wypisać wniosek, który zostanie rozpatrzony w ciągu 30 dni od daty złożenia.

Co zrobić, by uzyskać dotacje pompy ciepła?


Czym jest program Czyste Powietrze?Program Czyste Powietrze pozwala na ubieganie się o dotacje pompy ciepła dla osób, które korzystają z pieca. Środki z programu mogą zostać przeznaczone przez beneficjentów m.in. na: wymianę, zakup lub montaż źródeł ciepła, mikroinstalację fotowoltaiczną, wymianę drzwi, okien i bram garażowych, montaż i modernizację instalacji ciepłej wody użytkowej i instalacji centralnego ogrzewania, docieplenie domu oraz instalację wentylacji mechanicznej o odzyskiem ciepła. Dotacje pompy ciepła w wysokości 25 tysięcy złotych można uzyskać w przypadku, kiedy beneficjent usunie stary kocioł na paliwo stałe i zakupi instalację nowego źródła ciepła, jakim może być np. pompa ciepła typu powietrze woda.

Jak ubiegać się o dotację na pompę ciepła?Ubieganie się o dotacje na pompę ciepła nie jest wcale takie trudne. Trzeba jedynie poprawnie wypełnić wniosek i dołączyć odpowiednie załączniki. Wniosek składa się do wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (FOŚiGW) właściwego dla województwa, w którym planowane jest wykonanie inwestycji. Wszystkie, niezbędne formularze oraz wykaz załączników można znaleźć w serwisie rządowym lub na stronach funduszu. Wnioski należy składać do 2027 roku, natomiast na wydanie środków jest czas do 30 września 2029 roku. Ze względu na te terminy, najlepszym zakupem będzie taka pompa ciepła, dofinansowanie, której da się rozliczyć po zakończeniu inwestycji. W pierwszym lub drugim kwartale 2022 roku rusza również program „Moje Ciepło”, który będzie wspierał zakup oraz montaż pomp ciepła. Inicjatorem programu będzie natomiast Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Więcej na temat dotacji pomp ciepła znajdziesz na https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/.