Wiadomości

  • 24 września 2021
  • wyświetleń: 721

Jak prawidłowo dobrać podłoże do rośliny?

Materiał partnera:

Rośliny, aby móc rosnąć, potrzebują specjalnych warunków. Chodzi tu nie tylko o właściwe nasłonecznienie oraz nawodnienie, ale również odpowiednie podłoże, które zostanie dostosowane do danych warunków. Nie wiesz, jaką ziemię wybrać do swojego ogrodu? Służymy podpowiedzią!

Źródło: pexels.com


Różne rodzaje ziemiWśród wielu odmian ziemi wyróżnia się kilka typów, które różnią się od siebie głównie zawartością składników mineralnych oraz odczynem. Jedne są piaszczyste, inne zaś zyskały miano gliniastych. Do wyboru są: dobrze napowietrzona ziemia liściowa, darninowa, wrzosowa, ale również torf, czy kora. Aby ułatwić ogrodnikom zadanie powstały specjalne produkty dedykowane konkretnym gatunkom: różom, drzewom iglastym, krzewom owocowym, trawie, czy choćby dość ciężkim w uprawie storczykom.

Jeśli zależy Ci na konkretnych roślinach w ogrodzie, ale Twoja ziemia niestety nie spełnia ich standardów - nic straconego. Najlepszym wyjściem będzie ziemia uniwersalna, będąca specjalnie przygotowaną przez specjalistów mieszanką, dzięki czemu nie musisz obawiać się o los swoich roślin. Jak sama nazwa wskazuje, ziemia uniwersalna ma powszechne zastosowanie, w związku z czym pasuje do zdecydowanej większości roślin uprawianych w polskich ogrodach. Mieszanina torfu niskiego i wysokiego sprawia, że wszystkie niezbędne minerały dzięki niej zostaną właściwie uzupełnione.

Jak rozpoznać dobrą ziemię?Dobrej jakości ziemia zdecydowanie pomoże roślinom w rozwijaniu się. Zastanawiasz się, po czym ją rozpoznać? Jako najlepszą glebę w naturalnych warunkach uważa się tą piaszczysto-gliniastą, która wyróżnia się charakterystycznym, brunatnym odcieniem, dość gęstą, plastyczną strukturą i tym, że… brudzi. Jeśli drobinki piasku są wyczuwalne w dotyku, to jak najbardziej dobry znak. Aby przekonać się, czy dana ziemia jest w porządku, warto osobiście przeprowadzić mały test - należy spróbować uformować z niej kulkę. Ziemia uważana za dobrą powinna się lepić, ale nie może zawierać żadnych kamieni, suchych korzeni, czy cząstek liści - jeśli je ma, nie świadczy to o niej najlepiej.

Ważny jest również odczyn gleby, wyrażony jako pH. Obok obojętnego, czyli preferowanego przez zdecydowaną większość gatunków, można też znaleźć kwaśny i zasadowy. Środowisko zakwaszone jest idealne dla roślin takich jak wrzosy, magnolie, piwonie i hortensje, ale również gros owoców z borówkami, agrestem, poziomkami, czy żurawiną na czele. Natomiast zasadolubne są np. różne odmiany groszku, bukszpan, ale także lawenda, goździki i dzwonki. Nie wiesz, która ziemia będzie najlepsza dla Twoich kwiatów lub sadzonek? Ziemia uniwersalna to bezpieczna opcja, która na pewno nie zaszkodzi Twoim roślinom.