Wiadomości

  • 15 września 2021
  • wyświetleń: 572

Jak powinien zachować się kierowca po stłuczce - postępowanie krok po kroku

Materiał partnera:

Miałeś pecha i doszło do wypadku? Niestety, takie rzeczy się zdarzają. Warto jednak wiedzieć, jak w takiej sytuacji się zachować. Poniżej pokrótce przedstawiamy podstawowe działania, jakie w takiej sytuacji należy wykonać.

Whitpress


Ocena sytuacji jest najważniejszaTo pierwsza zasada. Ustal, na ile jesteś bezpieczny i na ile bezpieczni są inni uczestnicy ruchu, a także osoby postronne. Zatrzymaj swój pojazd w bezpiecznym miejscu i jak najszybciej zabezpiecz miejsce wypadku, między innymi poprzez ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości od pojazdu - tak, aby nie było ryzyka, że sam wypadek będzie eskalować. Nie bagatelizuj tego. Nawet w dzień może się zdarzyć, że widoczność będzie realnie słabsza, niż można by odruchowo ją oceniać. Pamiętaj także, żeby przed opuszczeniem swojego samochodu założyć kamizelkę odblaskową.

Jeśli to konieczne - wezwij pomocJeśli możesz bezpiecznie zbliżyć się do ewentualnych poszkodowanych - zrób to. Ocen ich stan i jeśli to konieczne, udziel im pomocy. W zależności od sytuacji może być też wskazane przemieszczenie ich w bezpieczne miejsce, choć zdarzają się sytuacje, w których przeciwnie, powinni pozostać w miejscu. W każdym jednak przypadku, jeśli osoba taka wymaga udzielenia pierwszej pomocy - zrób to. Między innymi z tego powodu powinieneś mieć w samochodzie w łatwo dostępnym miejscu apteczkę. Jeśli to potrzebne - wezwij odpowiednie służby.

Powiadom ubezpieczyciela i wezwij pomoc drogowąPo zderzeniu samochodów powiadom też ubezpieczyciela sprawcy. Aby sprawdzić firmę ubezpieczeniową, wystarczy zerknąć na polisę. Z kolei samo powiadomienie może się odbyć chociażby z pomocą infolinii.

Pozostaje jeszcze kwestia Twojego samochodu. Jeśli uszkodzenia są poważne, może się okazać, ze niezbędna będzie pomoc drogowa. Tychy i inne duże miasta mają na szczęście sporo firm zajmujących się tego rodzaju usługami i korzystając ze smartfona łatwo znaleźć w internecie takie, które są w stanie szybko przybyć na miejsce wypadku i udzielić wsparcia kierowcom.