Wiadomości

  • 11 lipca 2021
  • 16 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 5127

[ZDJĘCIA] Fotorelacja z Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę, 15 sierpnia na tyskich Paprocanach odbyła się IX edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zobaczcie fotorelację z tego wydarzenia!

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tychy 2021 IX edycja - 15.08.2021 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


Oprócz podstawowego biegu na dystansie 1963 metry odbył się też bieg na dystansie ok. 10 km, wokół Jeziora Paprocańskiego.

Do udziału zgłosiło się łącznie 309 uczestników, w tym 97 osób pobiegło na symboliczne 1963 metrów w Biegu Pamięci, a 212 uczestników pokonało dystans 10 km wokół zbiornika.

Nie zabrakło konkurencji i atrakcji dla dzieci i młodzieży. Na wszystkich czekały napoje, zupa oraz drobne upominki dla dzieci. Dla uczestników przygotowano medale. Nagrody rzeczowe przyznano pierwszym trzem miejscom wśród kobiet i mężczyzn w biegu na 10 km.

O biegu w TychachZanim jeszcze w 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, środowiska patriotyczne przyjęły sobie za cel przywrócenie pamięci o tych zapomnianych polskich bohaterach walczących z komunizmem w latach 1944 - 1963.

W ten trend włączyli się również kibice GKS-u Tychy i Stowarzyszenie „Tyski Fan”. Najpierw skromnie, lecz z każdym rokiem z coraz większym rozmachem. Początkowo, rokrocznie pod pomnikiem Stefana Grota - Roweckiego w coraz większej liczbie inicjatorzy wydarzenia składali wieńce i kwiaty, przypominali życiorysy ludzi o których historia miała „głucho milczeć”.

W latach 2014 i 2015 dzięki wsparciu m. in. Prezydenta Miasta Andrzeja Dziuby, Miejskiego Centrum Kultury, MOSiR-u, WKU i grupie rekonstrukcyjnej Arkadiusza Domińca organizatorom udało się przenieść uroczystości na placu Baczyńskiego, gdzie zamontowali okolicznościową tablicę poświęconą Niezłomnym, a mieszkańcom miasta przedstawili bitewne rekonstrukcje z lat 1944 - 1963.

W 2016 i 2017 i 2018 i 2019 i 2020 roku zmieniła się formuła wydarzenia. Nawiązano kontakt z Fundacją „Wolność i Demokracja”, a uroczystości 1 marca zostały przeniesione na Paprocany. Tam zorganizowano bieg „Tropem Wilczym” wzdłuż brzegów naszego malowniczego jeziora.

Link do zapisów w serwisie dopstartu.pl - kliknij tutaj.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.