Sport

  • 1 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1095

Kask i nie tylko - zestaw do bezpiecznej jazdy na rowerze

Materiał partnera:

Jazda na rowerze jest źródłem wielkiej radości oraz łatwym sposobem na zachowanie pięknej sylwetki i zdrowia, a przy tym ekologicznym rozwiązaniem. Warto zadbać, aby jazda na rowerze była bezpieczna, zarówno dla nas, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego.

rower,kaska


Kask - podstawowy element bezpiecznej jazdyPomimo że prawo o ruchu drogowym nie nakłada na rowerzystów obowiązku noszenia kasku, warto rozważyć tę opcję, szczególnie jeśli wybieramy się na dłuższą wycieczkę, zwłaszcza zimą. Ludzkie ciało jest delikatne i łatwo ulega wypadkom, poważnym urazom i pozornie nieszkodliwym stłuczeniom. W głowie mieści się centrum dowodzenia każdego człowieka. Czaszka jest delikatna, podobnie jak twarz i szyja, dlatego tutaj kłania się pytanie, czy warto ryzykować? Upadek na asfalt czy kamienistą drogę może skończyć się tragicznie. Założenie kasku znacznie zminimalizuje ryzyko odniesienia obrażeń. Oczywiście fakt, że posiadamy kask, nie zwalnia nas z ostrożności i przestrzegania przepisów ruchu.

OchraniaczeNiezależnie od tego, czy trenujemy wyczynowo, czy amatorsko jeździmy na rowerze, musimy brać pod uwagę różne scenariusze. Kto inny lepiej zadba o nasze bezpieczeństwo, jeśli nie my sami? Ochraniacze na kolana i na łokcie są jednym z elementów bezpiecznej jazdy na rowerze. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z trudniejszymi terenami, zaopatrz się w porządne elastyczne ochraniacze. Wykonane ze specjalnych pianek amortyzują wstrząsy i osłabiają siłę uderzenia. Rozbite kolana i łokcie to nic przyjemnego, a bardzo łatwo zedrzeć je na asfalcie czy na kamienistej drodze. Nawet wypadek nie skończy się poważnymi urazami, widok krwi i ran nie jest tym, czego oczekujemy po miłym niedzielnym wypadzie za miasto czy po standardowym wybraniu się na uczelnię. Przed zakupem w sklepie rowerowym Mikołów, upewnij się, czy wolisz standardowe ochraniacze czy bardziej zabudowane, osłaniające piszczele.

OdblaskiZimą zmrok zapada już około godziny szesnastej. W lecie chcemy jak najdłużej pozostać na świeżym powietrzu. W obu przypadkach sprawdzą się odblaski doczepiane na ubranie, na plecak, na kask czy na rower. Odblasków nigdy dość. Ułatwiają widoczność, zarówno w mieście, jak i na słabo oświetlonych wiejskich drogach. Niekiedy wystarczy nam odblaskowy kask lub kamizelka albo sportowa kurtka z odblaskiem, innym chcemy ozdobić siebie i nasz rower interesującymi odblaskowymi elementami.

Dobry rowerNajważniejszy element bezpiecznej jazdy na rowerze to oczywiście dobry rower. Solidny, regularnie przeglądany i naprawiany jednoślad zapewni nam mnóstwo dobrych chwil spędzonych aktywnie na świeżym powietrzu. Jest wiele modeli rowerów: dziecięce, miejskie, górskie, wyczynowe. Zanim wybierzemy ten jeden wyjątkowo model, upewnijmy się, że wszystkie elementy są sprawne i nam odpowiadają. Przeznaczenie roweru, jego model, wielkość kół, amortyzacja oraz rodzaj hamulców rzutują oczywiście na cenę. Wybór roweru i akcesoriów do bezpiecznej jazdy to ważna rzecz, dlatego upewnijmy się, że daliśmy sobie dużo czasu i podjęliśmy najlepszą decyzję.