• 14 czerwca 2024
  • 5 lipca 2024
  • wyświetleń: 2647

[ZDJĘCIA] Trzy wycieczki z okazji Święta GZM, w tym kultowa "Trolejbusem z bluesem"!

Tychy po raz trzeci wzięły udział w Święcie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W tym roku wydarzenie odbyło się w weekend 28-30 czerwca. Specjalnie na tę okazję przygotowano trzy wyjątkowe wycieczki. Zobaczcie fotorelację!

Święto GZM: wycieczka Trolejbusem z Bluesem - 30.06.2024 · fot. Grzegorz Krzysztofik / UM Tychy


Odczarujmy wielką płytę



W sobotę 29 czerwca odbył się spacer architektoniczny z Anną Syską, w którego czasie mogliśmy dowiedzieć się skąd wzięła się wielka płyta, co z niej budowano i w jaki sposób. Spacerując po tyskich osiedlach z lat 70. i 80. XX wieku poznaliśmy historię ich budowania, uwarunkowania projektowe i lokalną specyfikę tyskich osiedli. Uczestnicy spaceru architektonicznego lepiej poznali swoją miejscowość dzięki temu, że dowiedzieli się o faktach znanych niekiedy tylko badaczom architektury.

Miejsce: Os. H, Park Jaworek, os.K, kościół Ducha Świętego

Start:Plac Konstytucji

Zakończenie: Kościół pw. Ducha Świętego, ul. Myśliwska

Trolejbusem z blusem



Wydarzenie odbyło się 30 czerwca. Tychy to jedno z trzech miast w Polsce i jedyne na Śląsku, po którym jeżdżą trolejbusy. Specjalnie na Święto Metropolii GZM uruchomiony został kurs, którym można było podróżować po Tychach, jednocześnie słuchając muzyki na żywo i opowiadań o Ryśku Riedlu, który przez lata był związany z naszym miastem. Trolejbus był oklejony grafiką związaną z muzykiem, w środku pojawiły się zdjęcia, klimat muzyczny zapewnił Maciej Lipina - muzyk i aktor wcielający się w postać Ryszarda Riedel w spektaklu „Skazany na Bluesa”, a Marcin Sitko - autor książek „Rysiek Riedel we wspomnieniach” tom I i II, był przewodnikiem po Tychach śladami Riedla.

Wśród proponowanych gości znalazły się osoby współpracujące z Ryśkiem Riedlem i znające go z lat młodości: Kazimierz "Filo" Galaś (autor tekstów dla zespołu Dżem, autor "Czerwony jak cegła", "Jesiony", czy "Ballada o dziwnym malarzu"), Mirosław Bochenek (autor tekstów dla zespołu Dżem między innymi „Autosajder”), Mirosław Bieniek (podróżnik, autor książek, gawędziarz, przyjaciel Ryszarda Riedla z lat młodości).

Miejsca:

  • Przystanek - Dworzec PKP - start wycieczki
  • Przystanek - Dom Kultury „Górnik”
  • Przystanek - Pub „Pod Jesionami”
  • Przystanek - Biblioteka oraz pomnik Ryśka Riedla (przy alei Niepodległości)
  • Przystanek - blok przy ul.Filaretów (miejsce rodzinne Ryszarda Riedla, mural)
  • Przystanek - Dworzec PKP - koniec wycieczki.


Świeto GZM: rowerem od socrealizmu do postmodernizmu - 30.06.2024 · fot. UM Tychy


Rowerem od socrealizmu do postmodernizmu



Trzecia wycieczka nosiła tytuł "Rowerem od socrealizmu do postmodernizmu" i odbyła się w niedzielę 30 czerwca. Była to wycieczka pozwalająca poznać walory architektoniczne oraz infrastrukturę rowerową Tychów. Została zorganizowana w formie gry miejskiej wykorzystującej istniejący szlak miejski do poznania najciekawszych miejsc i obiektów w mieście. Była to propozycja samodzielnego poznania Tychów i odkrywania jego tajemnic podczas rozwiązywania zadań w punktach kontrolnych na trasie szlaku. Impreza miała na celu przybliżenie historii budowy nowego miasta Tychy na przestrzeni kilkudziesięciu lat oraz prezentację miasta jako przyjaznego rowerzystom. Zachęcała do zapoznania się z opisami przybliżającymi detale architektoniczne odwiedzanych obiektów. Łączyła aktywność fizyczną z pozyskiwaniem wiedzy. Odwiedzający mieli okazję zobaczyć różne odsłony miasta, od osiedli po tereny zielone. Uczestnicy jeździli rowerami własnymi lub metropolitalnymi.

Miejsce: Plac Św. ANNY (os. A)

Finał wycieczki: na Marinie Kajakowej w OW Paprocany.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.