Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Zdrowie

  • 6 lipca 2019

Zadbaj o oczy latem - porady Szpitala Megrez w Tychach

Lato w pełni, a my możemy cieszyć się słońcem, piękną pogodą i aktywnością na świeżym powietrzu. Podczas słonecznych dni pamiętamy o spożywaniu dużej ilości płynów i używaniu kremów z filtrami UV, jednak zapominamy o oczach.

Długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe i inne szkodliwe frakcje promieniowania słonecznego mogą przynieść poważne szkody dla naszego wzroku, m.in. wywołać zaćmę i liczne trudne do wyleczenia choroby siatkówki oka. Tymczasem niewiele trzeba, żeby cieszyć się piękną aurą bez ryzyka - nasze oczy nam za to podziękują. Przedstawiamy kilka porad medycznych dr. n. med. Jacka Szendzielorza, ordynatora Oddziału Okulistycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego MEGREZ Sp. z o. o. w Tychach.

Podczas słonecznych dni powinno się smarować skórę twarzy łącznie z powiekami kremem ochronnym z filtrem 30 SPF lub wyższym. Kosmetyk skutecznie ochroni szczególnie wrażliwą skórę powiek i okolic oczu przed oparzeniami słonecznymi. Należy jednak bardzo ostrożnie aplikować krem i pamiętać, aby nie dostał się do oka i nie naraził na podrażnienie i dyskomfort.

Nie kupuj okularów na straganie

Okulary przeciwsłoneczne z zasady mają chronić oczy osób nie noszących okularów korekcyjnych na co dzień albo używających szkieł kontaktowych przed szkodliwym działaniem słońca. Często jednak stanowią modny dodatek do stroju i traktowane są jako akcesorium modowe, nie mając nic wspólnego z okularami, które mają zabezpieczać wzrok. Pamiętajmy zatem, że aby okulary przeciwsłoneczne działały skutecznie, muszą mieć rzetelne filtry w szkłach. Gwarancją działania ochronnego soczewek są posiadane przez nie certyfikaty i pewne źródło pochodzenia, najlepiej od renomowanych producentów. Nie kupujmy kilku par okularów na straganach czy w sklepach odzieżowych, które w istocie zamiast szkieł, posiadają barwione tworzywo. Najwłaściwszym rozwiązaniem będzie wizyta u optyka i inwestycja w profesjonalne szkła przeciwsłoneczne.

Ten kto nosi na co dzień okulary korekcyjne, nie musi rezygnować z okularów przeciwsłonecznych. Ma bowiem trzy możliwości. Najlepszym rozwiązaniem jest druga para okularów korekcyjnych ze szkłami dymionymi, przyciemnionymi w 75%. Nie są to tzw. fotochromy, nie zmieniają zakresu przebarwienia i działają tak, jak okulary przeciwsłoneczne. Takie okulary warto nosić w słoneczne dni, a w pochmurne i po zachodzie słońca zamieniać je na zwykłe korekcyjne. Drugi wariant to okulary korekcyjne, których oprawy mają w komplecie nakładki przeciwsłoneczne, mocowane zwykle na magnes. Ponieważ są bardzo dobrze dopasowane do opraw, okulary wyglądają, jak przeciwsłoneczne i odpowiednio chronią oczy. Trzeci wariant, który należy traktować jedynie jako rozwiązanie awaryjne, to wszelkie nakładki dopinane albo w inny sposób doczepiane do okularów korekcyjnych.


Pamiętaj o nawilżaniu

W okresie letnim oczy należy chronić także przed wysuszaniem, a latem łatwo o to, z uwagi na niski często poziom wilgotności powietrza. O odpowiednie nawilżenie oczu powinny dbać zwłaszcza osoby, które używają szkieł kontaktowych, ale i również te, które pracują przy komputerze i często przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach. Tutaj z pomocą przychodzą nawilżające krople do oczu bez konserwantów. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie jednak mogą być stosowane przez osoby korzystające z soczewek kontaktowych. Dlatego ich użytkownicy powinni wybierać tylko te, które nadają się do stosowania wraz z soczewkami. Nie stosujmy również kropel, które są po terminie przydatności do użycia. Narazimy wówczas nasze oczy na podrażnienia.

Lektura tylko w cieniu

Słoneczne dni sprzyjają miłej lekturze podczas odpoczynku na leżaku lub kocu na świeżym powietrzu. Pamiętajmy, że w żadnym przypadku, nawet w profesjonalnych okularach przeciwsłonecznych, nie należy czytać w pełnym słońcu. Żeby móc bezpiecznie cieszyć się lekturą na wolnym powietrzu, należy głowę i tekst schować do cienia.

BM / tychy.info, źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez Sp z o. o.

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.