Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Zdrowie

  • 7 lipca 2019

Tychy prowadzą działania nt. szkodliwości picia alkoholu w ciąży

W ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest prowadzona Ogólnopolska Kampania Edukacyjna „Ciąża bez alkoholu.”

W Tychach od ponad 10 lat są realizowane działania związane z edukacją w zakresie szkód wynikających z picia alkoholu przez kobiety w ciąży. Niestety, pomimo działań prowadzonych zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym, nadal można stwierdzić, iż:
  • spożycie alkoholu wśród kobiet w wieku rozrodczym na przestrzeni ostatnich lat wzrasta;
  • ponad połowa lekarzy ginekologów nie informuje swoich pacjentek, u których stwierdza ciążę o konieczności zaprzestania picia alkoholu w czasie ciąży;
  • alkohol ze względu na swoją toksyczność jest najczęstszą przyczyną zaburzeń neurorozwojowych u rozwijającego się płodu przejawiających się uszkodzeniem mózgu i OUN oraz wadami wrodzonymi.


Ma to swoje konsekwencje w dalszym życiu, wpływając w istotny sposób na problemy zdrowotne dziecka, problemy w uczeniu się i trudności w zachowaniu.

Jak wykazały badania prowadzone przez PARPA, w Polsce Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych występuje co najmniej u 1 na 50 dzieci w wieku 7-9 lat. To 20 razy więcej niż dzieci z Zespołem Downa. Jednak FASD można w 100% zapobiec. Wystarczy zachować abstynencję w czasie ciąży! Dlatego tak ważne jest wzmocnienie działań edukacyjnych prowadzonych w tym obszarze oraz poszukiwanie nowych dróg dotarcia do odbiorców.

Zwracamy się z prośbą o pomoc w promowaniu wiedzy nt. szkodliwości spożywania alkoholu w ciąży. Pierwszym krokiem do zmiany przekonań może być promowanie działań edukacyjnych w mediach społecznościowych. Im więcej osób dowie się o szkodliwości przysłowiowej lampki czerwonego wina w ciąży tym większa będzie świadomość nt. FAS.

Można to zrobić za pomocą udostępniania informacji o :
  • BLOGU prowadzonym pod adresem CIAZABEZALKOHOLU.INFO
  • fanpagu na Facebooku www.facebook.com/ciazabezalkoholu/
  • fanpagu na Instagramie
  • spocie telewizyjnym czy 3 spotach radiowych


Do współpracy zaproszono Ambasadorów Kampanii, wśród których w 2018r. byli m.in.: Anna Skórzyńska (bizneswoman), Anna Wendikowska (dziennikarka, aktorka), Dorota i Radosław Pazurowie (aktorzy), Kamila Lićwinko (mistrzyni olimpijska), Magdalena Korzekwa-Kaliszuk (prawnik, psycholog), Weronika Kostrzewa (dziennikarka), Agnieszka Cudzich (piosenkarka), Monika Gomułka (vlogerka), Kamila Szczawińska (modelka). W bieżącym roku Ambasadorką Kampanii jest Agnieszka Kaczorowska (tancerka, aktorka).

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.