tychy.info

Zdrowie

  • 25 listopada 2022

Testy na grypę - skuteczność i ich rola w walce z wirusami

Materiał partnera:

Grypa to choroba układu oddechowego spowodowana pojawieniem się wirusów grypy typu A, B, C lub D. Wirusy te rozprzestrzeniają się wśród ludzi głównie przez unoszące się w powietrzu kropelki uwalniane podczas mówienia, kaszlu lub kichania. To powszechna choroba, która dotyka około 8% ludzi w danym roku. Nierzadko wirusy grypy w chłodniejszych miejscach lub w chłodniejsze miesiące prowadzą do lokalnych sezonowych epidemii. Znacznie rzadziej nowe szczepy szybko rozprzestrzeniają się po świecie wywołując pandemię - jednak również to się zdarza, o czym mogliśmy się przekonać jeszcze nie tak dawno temu.

testy na grypę


Grypa może powodować szeroki zakres objawów, a niektóre z nich często są mylone z innymi dolegliwościami i chorobami. Warto więc wykonać test na grypę, by mieć pewność, że to właśnie z nią mamy do czynienia.

Objawy grypy a testyU większości ludzi objawy grypy są łagodne i krótkotrwałe. Niestety u jeszcze innych grypa może powodować komplikacje - które nawet zagrażają życiu. Dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby z pewnymi współistniejącymi chorobami są znacznie bardziej narażone na poważne powikłania. Dlatego osoby te powinny jak najszybciej wykonać test na grypę, by odpowiednie leczenie wdrożyć na jak najwcześniejszym etapie.

Po co testy na grypę?U pojedynczych osób - pacjentów - testy na grypę stosuje się głównie w celu zdiagnozowania, czy dana osoba ma infekcję wirusem grypy. To z kolei jest pomocne w ustaleniu przyczyn objawów. Dzięki temu lekarze mogą również odróżnić grypę od innych infekcji bakteryjnych i wirusowych. W przypadku niektórych testów tę samą próbkę można wykorzystać do wykrycia grypy i innych infekcji także wirusa, który do dziś pozostawia piętno na społecznościach na całym świecie.

Zdiagnozowanie grypy może także pomóc zoptymalizować i przyspieszyć leczenie. Jest także pomocne w uniknięciu podawania niepotrzebnych leków, które w innych sytuacjach zostałyby podane pacjentowi. Testy na grypę mogą np. pomóc ocenić, czy pacjent może odnieść korzyści z leczenia przeciwwirusowego.

Spowolnienie przenoszenia wirusaNiewielu zdaje sobie sprawę z tego, że zidentyfikowanie zakażenia grypą może nawet spowolnić przenoszenie wirusa. W praktyce działa to na zasadzie pozostawania w domu osoby chorej, która nie mając kontaktu z innymi osobami, po prostu ich nie zaraża. Infekcja dróg oddechowych pojawiająca w miejscach takich jak szkoły, statki wycieczkowe, domy opieki lub szpitale powinna zostać jak najszybciej zdiagnozowana, w czym pomogą wspomniane już wiele razy w tym artykule testy na grypę. Testy na grypę mogą pomóc w ocenie typu wirusa, w tym typu lub podtypu grypy.