tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Telewizja

  • 31 maja 2021
  • 5 czerwca 2021

Piotrek Reszka jeździ w rybnickim klubie żużlowym w tyskich barwach

Loading...
Tyszanin Piotrek Reszka jest prawdopodobnie najmłodszym żużlowcem z licencją w naszym mieście, w którym króluje piłka i hokej. Trenuje w Młodzieżowym Klubie Mini Żużlowym Rybki Rybnik. W sobotę, 29 maja wziął udział w swoich pierwszych oficjalnych zawodach miniżużla - Drużynowych Mistrzostwach Polski w Toruniu i już pokazał swoje wysokie umiejętności - jego skład zdobył pierwsze miejsce!

Piotrek Reszka - 10-letni tyski żużlowiec
Piotrek Reszka - 10-letni tyski żużlowiec · fot. archiwum rodzinne


Piotrek dla Rybek Rybnik zdobył w II rundzie DMP w Toruniu aż 11 punktów - to trzeci wynik - najskuteczniejszy okazał się jego klubowy kolega Paweł Wyczyszczok, który zgarnął 14 punktów. Drugi był Krzysztof Harendarczyk z wynikiem 12 punktów. Klub MKMŻ Rybki Rybnik wrócił z zawodów z pierwszym miejscem! Przed Piotrkiem runda Drużynowych Mistrzostw Polski w Mini Żużlu w Rybniku, która odbędzie się już 4 czerwca. Żużlowe zawody potrwają przez całe lato, aż do września.

Piotrek 1 listopada skończył 10 lat. Trenuje na torach Klubu Rybki Rybnik. Wcześniej jeździł gokartami. Inspirując się datą swoich urodzin, wybrał numer zawodnika 111. 8 maja zdał licencję i teraz może rywalizować w oficjalnych zawodach. Warto odnotować, że niedawno na meczu nieoficjalnym pod Wałbrzychem zdobył II miejsce jeszcze przed zdobyciem licencji.

- Aby zdobyć licencję, trzeba się było uczyć się pytań i napisać test, a później była jazda. W klubie trenuję już od pół roku, fajnie się jeździ. Wybrałem żużel, bo jest bardziej ekstremalnym sportem. Lepiej się przerzucić na motor, niż jeździć gokartem. Trenuję głównie na torze, ale wcześniej, kiedy miałem stary motor, jeździłem na swoim podwórku na łuku. Zimą często jeździliśmy na crossie, bo nie było jeszcze treningów - powiedział nam Piotrek Reszka.

Piotrek Reszka - 10-letni tyski żużlowiec
Piotrek Reszka - 10-letni tyski żużlowiec · fot. archiwum rodzinne


- Przed pierwszymi zawodami jest stres. Na pewno chciałbym mieć miejsce na podium, chciałbym zdobyć tytuł Mistrza Polski, ale wiem, że trzeba na to zapracować - powiedział młody żużlowiec przed pierwszymi oficjalnymi zawodami.

- Z tego co mi wiadomo, w klubie w Świętochłowicach i w Rybkach Rybnik nie ma żadnego chłopca w wieku Piotrka z Tychów. W naszym mieście większość młodzieży gra w piłkę. My akurat cały czas siedzimy w motoryzacji - powiedział naszemu portalowi tata Piotrka.

Piotrek Reszka - 10-letni tyski żużlowiec
Piotrek Reszka - 10-letni tyski żużlowiec · fot. archiwum rodzinne


- Piotrek będzie występował w tyskich barwach i w ten sposób promował nasze miasto. Specjalne trójkolorowe "przybranie" do motocykla zrobił zmarły niedawno Waldemar Kowalkowski z Bydgoszczy. Pierwszy motor żużlowy kupiliśmy w ubiegłym roku w Święto Trzech Króli. Wtedy Piotrek pierwszy raz jeździł. Zbudowałem mu na naszym podwórku mały tor z zakrętem. W marcu 2020 roku odbyło się spotkanie adeptów do klubu w Rybniku. Później niestety wybuchła pandemia i pierwszy trening na torze przesunął się na połowę czerwca. Syn jeździ więc dopiero 11 miesięcy - opowiada ojciec młodego żużlowca.

Tata, którego pasją motocykle, zainteresował syna motoryzacją dość wcześnie. Chłopak już kiedy miał 5 lat jeździł po podwórku na małym "ścigaczu". Później przyszedł czas na gokarty, próbował też swoich sił na motorach o nieco mocniejszych silnikach. Teraz ma motocykl o mocy 125 koni mechanicznych.

Piotrek Reszka
Piotrek wcześniej ścigał się gokartami · fot. archiwum rodzinne

Piotrek Reszka
Piotrek wcześniej ścigał się gokartami · fot. archiwum rodzinne


- Mieszkamy na Żwakowie, gdzie zabudowa jest dosyć gęsta, ale nasi sąsiedzi rozumieją pasję moją i mojego syna - nikt jeszcze nie skarżył się na ryk silnika. Wszyscy wiedzą, że jeździmy - podkreśla tata Piotrka.

- Ja nigdy nie byłem żużlowcem - grałem w piłkę, jak wszyscy tutaj, ale jestem starym motocyklistą - przyznaje ojciec młodego żużlowca. - Nie musiałem specjalnie zaszczepiać w Piotrku tych zainteresowań, właściwie nie byłem w stanie zainteresować go czymś innym. Należałem też do klubu motocyklowego, więc zawsze zabierałem syna na wyjazdy - jeździł ze mną, jak nie z tyłu na bagażniku, to na baku. To nie wyglądało tak, że pewnego dnia powiedziałem: chodź tu Piotruś, zostaniesz żużlowcem, bo tata tak chce ". Nie chodziliśmy też na mecze żużlowe. Piotrek sam się tym zainteresował. Ja z resztą też w tym teraz zacząłem siedzieć. Nie miałem pojęcia wcześniej, że jest coś takiego jak miniżużel, myślałem, że ta dyscyplina jest dostępna od 16. roku życia. Zacząłem szukać motoru, znalazłem chłopaka, który chciał sprzedać pojazd. Przypadkiem mieszkał koło mojego zakładu pracy w Świętochłowicach. Tak się poznaliśmy i okazało się, że jego syn jest z moim w tym samym wieku. Chłopcy 8 maja razem zdali licencję i trenują wspólnie w Rybkach Rybnik. Tamten chłopak jeździ już w klubie dłużej - opowiada.

Piotrek Reszka - 10-letni tyski żużlowiec
Piotrek Reszka - 10-letni tyski żużlowiec trenujący w MKMŻ Rybki Rybnik · fot. MKMŻ Rybki Rybnik


Piotrek swoje treningi relacjonuje na Facebooku: www.facebook.com/piotrek.reszka.716.

Tata Piotrka ma nadzieję, że być może ktoś dzięki temu zauważy młodego zawodnika i zechce wesprzeć finansowo jego rozwój. - Nie da się ukryć, że żużel to bardzo drogi sport - przyznaje.

Drużynowe Mistrzostwa Polski w Toruniu, Piotrek Reszka
Drużynowe Mistrzostwa Polski w Toruniu, Piotrek Reszka ze swoją drużyną zajął I miejsce! · fot. MKMŻ Rybki Rybnik


Wyniki Drużynowych Mistrzostw Polski w Miniżużlu, Toruń, 29.05.2021

I Rybki Rybnik - 45
9. Piotr Reszka - 11 (2,3,2,1,3)
10. Marek Michalski - 8 (2,1,2,1,2)
11. Krzysztof Harendarczyk - 12 (1,3,3,3,2)
12. Paweł Wyczyszczok - 14 (3,3,3,3,2)

II UKS Speedway Rędziny - 43
1. Oskar Kręglicki - 11 (3,2,1,2,3)
2. Krystian Gręda - 12 (3,2,2,2,3)
3. Wiktor Andryszczak - 10 (2,3,3,2,d)
4. Miłosz Kowalski - 10 (2,1,3,2,2)

III Stal Toruń - 26
5. Ksawery Słomski - 8 (1,2,1,3,1)
6. Mikołaj Duchiński - 13 (3,2,2,3,3)
7. Nikodem Leśnik - 5 (1,1,1,1,1)
8. brak zawodnika

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.