tychy.info

Reklama

Telewizja

  • 4 listopada 2020
  • 15 listopada 2020

Obchody Święta Niepodległości w Tychach

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości na długo zostaną w naszej pamięci - ograniczyły się do mszy świętych w intencji Ojczyzny oraz symbolicznego złożenia kwiatów pod pomnikami przy Urzędzie Miasta Tychy i w Czułowie. Natomiast wieczorem tyszanie mogli oglądać na bocznej ścianie UM iluminację o tematyce patriotycznej.

Obchody Święta Niepodległości w Tychach - 11.11.2020 · fot. Inicjatywa Tyska, Fundacja Multiintegra, Radna Anita Skapczyk, Stowarzyszenie Tychy Naszą Małą Ojczyzną


W związku z trwającą pandemią wszystkie planowane obchody rocznicy 11 listopada zostały przeniesione do sieci. Mimo wszystko o godz. 10:30 obchody niepodległości w Tychach rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Krzysztofa patrona Miasta Tychy, która była również transmitowana on-line.

W tym roku po raz pierwszy nie było oficjalnych uroczystości składania kwiatów pod tyskimi pomnikami. Mimo to poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości, pod Pomnikiem Powstańca Śląskiego na Starych Tychach oraz pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Czułowie.

Loading...


Symbolicznie ze względu na określoną ilość osób i reżim sanitarny, kwiaty w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości złożyły poszczególne delegacje m.in. klubu radnych oraz zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Tyska wraz z radnymi, delegacja radnych i członków Prawa i Sprawiedliwości w Tychach, delegacja radnych i członków klubu Stowarzyszenie Tychy Naszą Małą Ojczyzną, a także przedstawiciele fundacji Multiintegra.

Loading...


Z kolei w godzinach wieczornych mieszkańcy mogli podziwiać iluminację o tematyce patriotycznej na bocznej ścianie UM w Tychach. Natomiast o godzinie 18.00 rozpoczął się koncert w Mediatece „Projekt Niepodległa” - Pozor Orkiestra.

Koncert w Mediatece „Projekt Niepodległa” - Pozor Orkiestra - 11.11.2020 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


„Projekt Niepodległa” to projekt podsumowujący pracę nad materiałem audio video zawierającym utwory polskiej muzyki rockowej lat 80tych i 90tych m.in takich zespołów jak Perfect, Lady Pank, Brygada Kryzys, Republika, Raz Dwa Trzy. Materiały audio-video będą prezentowane na profilu FB oraz kanale YT Miejskiego Centrum Kultury w Tychach. Stanowią one efekt działań tyskich muzyków Michała Poźniaka, Krzysztofa Kulbickiego, Klaudii Miszczyk i zaproszonego do projektu Bartka Kowalskiego. Za projekt graficzny odpowiada Agnieszka Seidel-Kożuch. Podczas koncertu na scenie oprócz wymieniowych osób pojawili się także: Łukasz Dudek i Piotr Tomanek.

Loading...


Wydarzenia towarzyszące:  • V Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej i Historycznej organizowany przez MDK 1, MCK w Tychach, WKU w Tychach oraz chór Presto Cantabile. Regulamin dostępny jest tutaj.
  • Dokumentalny film fabularyzowany w reżyserii tyszanina Michała Miszy Czornego (aktor teatralny i filmowy, reżyser, choreograf. „Legiony” 2019, „Orzeł. Ostatni patrol” 2020 - role aktorskie). “Szeblanka” to prawdziwa historia opowiadana przez Irenę Leszczyńską (Szeblę) w wieku 102 lat oraz przez jej młodsze oblicze - w tej roli Aleksandra Grącka-Baczyńska („Pociecha” 2016, „Miasto” 2019). To opowieść o kobiecie w czasach wojny, a także o miłości i niezgodzie na ludzką krzywdę, mimo świadomości ceny, jaką można było zapłacić w konsekwencji swoich działań. Film dostępny www.youtube.com/channel/UCyM3l4yQvXHYn_sjWwYPZiw ]tutaj[/url].
  • 11 listopada - na fan page'u MBP w Tychach będzie prezentowany projekt "Kto Ty jesteś? Polak mały.”

BM / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.