tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 18 października 2020
  • 29 listopada 2020

Już jest drugie wydanie książki „Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta”

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

To wznowienie cieszącej się dużym zainteresowaniem i nagradzanej książki z 2015 roku autorstwa dr. Patryka Oczki. Wydanie drugie jest efektem współpracy Muzeum Miejskiego w Tychach i Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

"Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta” - wznowienie książki Patryka Oczko · fot. Artur Pławski / Muzeum Miejskie w Tychach


Muzeum Miejskie prezentuje tę świeżynkę wydawniczą. To pierwsze tak obszerne opracowanie monograficzne poświęcone sztuce w przestrzeni miejskiej Tychów. Ten przejrzysty przewodnik ukazuje tyską przestrzeń bogatą w niezwykłe realizacje artystyczne - dzieła z zakresu rzeźby, malarstwa monumentalnego oraz małej architektury. Jest też próbą wytłumaczenia sztuki mocno wpisanej w pejzaż miasta - pokazuje zarówno te istniejące dzieła, jak i nie zachowane. A najnowsze wydanie zostało rozszerzone o rozdział dotyczący realizacji po 2015 roku.

„[…] mieszkańcy danego obszaru mają niekwestionowane prawo decydowania o tym, jakie elementy składowe powinny stanowić ich habitat. Artyści pełnią w tym przypadku rolę służebną, realizując jedynie wizje społeczeństwa reprezentowanego formalnie przez administratorów wyznaczonych w następstwie demokratycznych już dzisiaj procedur wyborczych. Ów proces demokratyzacji działań artystycznych w Tychach został w znakomity sposób zaprezentowany przez Autora […] monografii, która jest fascynującą pozycją bibliograficzną, napisaną nie tylko z myślą o czytelnikach na co dzień zajmujących się śledzeniem regionalnych dziejów przemysłowej części Górnego Śląska. Jej odbiorcą może się stać po prostu każdy amator dobrej książki!” - Dr hab. Irma Kozina (fragment recenzji).

Książka została opatrzona tekstami wstępu prof. Ewy Chojeckiej i dr Marii Lipok-Bierwiaczonek. Za projektem graficznym i składem ponownie stoi Zofia Oslislo-Piekarska, co daje gwarancję, że to również wysmakowane edytorsko i zaprojektowane z dbałością o detal wydawnictwo.

Warto dodać, że publikacja została nagrodzona w LXI Konkursie im. ks. prof. dr. Szczęsnego Dettloffa na prace naukowe młodych członków Stowarzyszenia Historyków Sztuki w kategorii prac opublikowanych oraz uzyskała wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2015 w kategorii „publikacje książkowe”.

dr Patryk Oczko - historyk sztuki i archeolog, prowadzi Dział Sztuki w Muzeum Miejskim w Tychach. Członek Oddziału Górnośląskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Uczestnik konferencji naukowych, kurator wystaw, autor publikacji o charakterze naukowym i popularnonaukowym. W swoich badaniach zajmuje się sztukami wizualnymi oraz urbanistyką i architekturą drugiej połowy XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Górnego Śląska.

wydawcy: Muzeum Miejskie w Tychach i Miejskie Centrum Kultury w Tychach

recenzja: dr hab. Irma Kozina
redakcja naukowa: dr Maria Lipok-Bierwiaczonek

projekt graficzny i skład: Zofia Oslislo-Piekarska
redakcja i korekta: Marta Rosół
promocja: Agnieszka Woszczyńska (Muzeum Miejskie w Tychach), Magdalena Pytlarz (Miejskie Centrum Kultury w Tychach)
opracowanie zdjęć: Barbara Kopia

BM, ar / tychy.info
źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj