tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 8 października 2020

Zagęszczarki do gruntu na każde warunki. Eksperci radzą, jak dobierać maszyny do wykonywanych zadań

Materiał partnera:

Staranne przygotowanie terenu niewątpliwie stanowi jeden z kluczowych etapów wykonania całej inwestycji. Modelowym przykładem są remonty oraz budowy dróg - pośpiech, wybieranie najtańszych rozwiązań skutkuje tym, że nawierzchnia zaczyna pękać i zapadać się znacznie szybciej, niż działoby się to przy wykorzystaniu najbardziej zaawansowanych technologii. Razem z przedstawicielami firmy HIGHER pokażemy, co potrafi najlepszy dostępny na rynku sprzęt.

Zagęszczarki do gruntu


Nowoczesne ubijaki znacząco przyspieszają prowadzenie prac budowlanychProfesjonalne zagęszczanie gruntu wymaga znacznie bardziej specjalistycznego wyposażenia, niż prace toczone w przydomowym ogródku. Należy dobrać maszynę odpowiednio do terenu, a zakres parametrów technicznych jest przeogromny. Na które z nich warto zwracać największą uwagę? W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dana zagęszczarka do gruntu gwarantuje odpowiednią głębokość ubijania. Bardzo istotna jest również siła zagęszczania. A co dalej? Jeśli inwestycja wymaga bezustannych postępów, warto poszukać modelu o największym maksymalnym posuwie. Niektóre urządzenia pracują z prędkością ponad 30 metrów na minutę, a inne osiągają wyniki w granicach 20-22 m/min. Jak łatwo policzyć, w ciągu godziny zrobiłoby się ponad pół kilometra różnicy. Oczywiście prace budowlane to nie wyścigi i takie porównanie praktycznie pomija prawidłową technikę, ale liczby ze specyfikacji maszyn dają mocno do myślenia.

Zagęszczarka z silnikiem elektrycznym jest wydajniejsza, ale mniej uniwersalna od spalinowejPrzed zakupem urządzenia koniecznie trzeba sprawdzić jego napęd. Według ekspertów z HIGHER typowy sprzęt z elektryczną jednostką napędową cechuje się nieco mniejszą mocą, niż porównywalny model z silnikiem spalinowym. Za to w zestawieniu możliwości oraz kosztów eksploatacji wypadają bardzo korzystnie. Jednak osiągnięcie maksymalnych parametrów wymaga stałego, stabilnego zasilania - do tego nie można używać elektrycznej zagęszczarki do gruntu w trudnych warunkach atmosferycznych. Takiego problemu nie ma w przypadku maszyn spalinowych, charakteryzujących się również nieco wyższą mocą. Dla części użytkowników zagęszczarek konieczność regularnego uzupełniania paliwa stanowi sporą niedogodność. Wybór konkretnego modelu trzeba zatem dobrze przemyśleć, mając na względzie przyszłe warunki użytkowania.