tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 8 października 2020
  • 19 marca 2021

Wystawa o sportowym życiu u początków socjalizmu w Polsce

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Za nami:

Od 2 lutego w Muzeum Miejskim w Tychach znów będzie można oglądać wystawę zatytułowaną "To idzie młodość. Życie sportowe na placu budowy socjalizmu". Wystawa pokazuje najbardziej charakterystyczne cechy i symbole kultury fizycznej w Polsce w okresie tzw. stalinizacji. Ekspozycję przedłużono do 20 marca.

Życie sportowe na placu budowy socjalizmu
Życie sportowe na placu budowy socjalizmu - wystawa w Muzeum Miejskim · fot. Muzeum Miejskie w Tychach


W uchwale z 1949 roku Biuro Polityczne KC PZPR podkreślało: „Polska zmierzająca do socjalizmu, winna być krajem zdrowych i mocnych ludzi, radujących się życiem, w którym wychowanie fizyczne i sport wyrabia siłę woli, opanowanie i odwagę, wytrzymałość na trudy i umiejętność zespołowego życia i wysiłku, ludzi przygotowanych do pracy dla ludowej ojczyzny i do obrony w razie potrzeby jej granic”.
System kultury fizycznej w PRL został więc przeorganizowany na wzór radziecki, a sport miał odtąd służyć sprawom narodu i partii. Zasadniczymi cechami struktury sportu polskiego stały się na długie lata - jak w innych dziedzinach życia - koncentracja, demokratyczna centralizacja, masowość i planowość. Takie imprezy, jak kolarski Wyścig Pokoju czy Mistrzostwa Europy w boksie w Warszawie zostały obciążone polityczno-ideologicznym bagażem.

Na ekspozycji zostaną zaprezentowane unikalne fotografie, plakaty, trofea i dokumenty z czasów, gdy mistrzowie sportu stawali się niejako własnością państwa. Nie zabraknie na niej oczywiście wątków tyskich. W związku z rozpoczęciem budowy „Nowych Tychów” to wzorcowe miasto socjalistyczne było wdzięcznym polem do realizacji modelu stalinowskiego sportu.

To propozycja wystawiennicza nie tylko dla miłośników sportu, ale pozwalająca też na głębszą refleksję w ujęciu historycznym i socjologicznym.

Miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1,
czas trwania: 16 października - 20 marca,
kurator: Piotr Zawadzki,
projekt i aranżacja: Katarzyna Jendrośka-Goik,
identyfikacja wizualna: Marcin Kasperek KLAR Studio,
przygotowanie fotografii archiwalnych: Barbara Kopia,
produkcja: Dorota Kordys,
realizacja wystawy: Krystian Banik,
promocja: Agnieszka Woszczyńska, Gabriela Oleksy,
wydruki: drukarniaraster.pl.
Wstęp wolny!

Źródła eksponatów: zbiory Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Miejskiego w Tychach, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Śląskiego, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (Galeria Sztuki Socrealizmu) oraz zbiory prywatne Józefa Gawliczka, Henryka Grzonki, Wojciecha Mszycy, Gabriela Pierończyka i Piotra Zawadzkiego.

Autorzy i źródła zdjęć: Archiwum Państwowe w Katowicach, Kazimierz Seko/zbiory Muzeum Historii Katowic, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Polska Agencja Prasowa/Jerzy Baranowski, Zygmunt Kubski/zbiory Muzeum Miejskie w Tychach; albumy „Siła, radość, piękno” (1955 r.), „Polska Ludowa i jej młodzież (1951 r.), „Die Olympischen Spiele 1952”; archiwum prywatne Henryka Grzonki i Gabriela Pierończyka. Autorem nagrania filmowego jest Wojciech Kobyliński (zbiory Muzeum Miejskie w Tychach).

ar / tychy.info, źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj