tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 6 października 2020
  • 25 października 2020

[WIDEO] Tyscy Żydzi: spotkanie z cyklu Mozaika Górnośląska

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Kim byli? Jak wpłynęli na dzieje Tychów? Czym dokładnie się zajmowali? Gdzie dziś możemy spotkać w naszym mieście ślady ich obecności? Muzeum Miejskie w Tychach zorganizowało w miniony czwartek, 22 października spotkanie ze Sławomirem Pastuszką, historykiem-judaistą i członkiem pszczyńskiej społeczności żydowskiej. Wciąż możemy wysłuchać tego pasjonującego wykładu - dostępny jest zapis wideo.

Loading...


O dziejach tyskich Żydów opowiada Sławomir Pastuszka, badacz społeczności żydowskich na ziemi pszczyńskiej. Zapoznamy się z historią miasta i poznamy ludzi, którzy tworzyli Tychy.

Sławomir Pastuszka

Urodzony w 1990 roku działacz społeczny i popularyzator wiedzy o Żydach górnośląskich; doktorant w Instytucie Judaistyki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 2015-2017 redaktor naczelny czasopisma „Judaista”. Wśród jego zainteresowań badawczych znajduje się historia Żydów w Pszczynie i okolicy, historia Żydów w Polsce po 1945 roku, genealogia, epigrafika hebrajska, cmentarze żydowskie, sztuka ze szczególnym uwzględnieniem wystroju malarskiego synagog. Jest autorem licznych publikacji dotyczących epigrafiki, polichromii synagogalnych oraz Żydów pszczyńskich i krakowskich, w tym ośmiu książek. Od 2005 roku opiekuje się cmentarzem żydowskim w Pszczynie, gdzie prowadzi zaawansowane prace renowacyjne. W 2016 roku za swoją działalność nominowany do nagrody POLIN. Laureat Nagrody Burmistrza Pszczyny w dziedzinie kultury. Członek Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach i Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.


Tyscy żydzi - Sławomir Pastuszka
Sławomir Pastuszka wygłosił wykład na temat tyskich Żydów w Muzeum Miejskim - 22.10.2020 · fot. Muzeum Miejskie w Tychach


Spotkanie poprowadził Jarosław Makowski - historyk filozofii, dziennikarz i publicysta.

ar / tychy.info
źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj