tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 2 października 2020

Sezon grzewczy rozpoczęty. Korzysta już 90 proc. odbiorców ciepła Tauron

Spadek temperatury w ostatnich dniach spowodował napływ wniosków spółdzielni mieszkaniowych oraz zarządców nieruchomości o uruchomienie dostaw ciepła. 700 tysięcy mieszkańców aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, w tym Tychów może korzystać z ciepła sieciowego. Już około 90% wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych - odbiorców ciepła Tauron - zdecydowało o rozpoczęciu sezonu grzewczego.

tauron ciepło
Instalacja ciepła systemowego · fot. Tauron Ciepło


To drugi sezon grzewczy przypadający na czas pandemii koronawirusa. Sezon grzewczy 2019/2020 rozpoczął się w podobnym terminie - również z końcem września, a zakończył w czerwcu br.

- Jesteśmy dobrze przygotowani do sezonu grzewczego, kolejne wnioski ze strony spółdzielni mieszkaniowych i zarządców budynków realizujemy na bieżąco, bez zakłóceń - mówi Piotr Zalejski, dyrektor Departamentu Przesyłu Tauron Ciepło.

W Tauron Ciepło zgłoszenie rozpoczęcia sezonu grzewczego możliwe jest on-line, za pośrednictwem elektronicznego Biura Obsługi klienta (eBOK Ciepło) lub poprzez wysłanie wniosku drogą mailową. W obu przypadkach konieczne jest podanie adresu dostawy ciepła. Warto przypomnieć, że dostawy są uruchamiane i wstrzymywane w dowolnym terminie, na wniosek wspólnoty, spółdzielni lub zarządcy obiektu.

- Z naszego punktu widzenia, sezon grzewczy trwa tak długo, jak długo życzą sobie tego klienci, czyli odbiorcy ciepła sieciowego. W okresie przejściowym, na początku jesieni, kiedy zapotrzebowanie na ciepło nie jest wysokie, dostawy ciepła do mieszkań w pełni reguluje automatyka pogodowa, która uruchamia lub wyłącza ogrzewanie przy ustalonej temperaturze zewnętrznej. Najczęściej stosowany próg temperatury ustalany na wniosek klienta to około 12-14 stopni Celsjusza - dodaje Zalejski.

Dostawca przypomina, że wraz z rozpoczęciem ogrzewania mieszkań warto pamiętać o zasadach racjonalnego korzystania z ciepła sieciowego.

Siedem zasad efektywnego wykorzystania energii cieplnej:
  • Pamiętajmy o przeglądzie instalacji wewnętrznych przed sezonem grzewczym i odpowietrzeniu grzejników w momencie rozpoczęcia ogrzewania,
  • Dostosujmy temperaturę do indywidualnych potrzeb poprzez regulację termostatem,
  • Zadbajmy o prawidłowe wietrzenie pomieszczeń - krótko i intensywnie. W trakcie wietrzenia ustawiamy termostatu w pozycji „0", a po zamknięciu okien ponowne ustawiamy preferowany poziom grzania,
  • Starajmy się nie blokować meblami przepływu ciepła z grzejników,
  • Nie zasłaniajmy grzejników zasłonami i firanami,
  • Nie wieszajmy prania bezpośrednio na grzejniku (korzystajmy np. z suszarki),
  • Nie dopuszczajmy do wyziębienia mieszkania.


Dodajmy, że Tauron Ciepło jest największym dystrybutorem ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i jednym z największych takich podmiotów w kraju. W ubiegłym, najdłuższym od lat sezonie grzewczym, firma dostarczyła 10 milionów GJ ciepła do prawie 800 tysięcy mieszkańców.

Pomimo pandemii koronawirusa dostawca, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i obostrzeń związanych z pandemią, realizuje kolejne inwestycje przyłączeniowe. Nowe przyłączenia osiągną w tym roku około 32 MW mocy cieplnej, co w przybliżeniu odpowiada przyłączeniu np. 10 tysięcy mieszkań.

ar / tychy.info
źródło: Tauron

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.