![[ZDJĘCIA] "Rock na Plaży" w tym roku odbył się na Placu pod Żyrafą!](https://img.tychy.info/ib/35a3f15b831957bc8e3eb50ababf9c3e/12/0/354/2400/1602/2023/09/rock_na_plazy_c9a6.jpg)
Reklama
Wiadomości
- 1 października 2020
- wyświetleń: 1618
Zapobiegają podtopeniom budując bioretencyjne parkingi i ronda
Wiosną tego roku zostało wykonane pierwsze rondo retencyjne w Tychach. Latem Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach zlecił wykonanie parkingów w specjalnej technologii umożliwiającej odprowadzanie wody deszczowej. Rozwiązania sprzyjające mikroretencji i bioretencji, których celem jest minimalizacja efektów postępującej suszy i efektów nawalnych deszczy - podtopień i powodzi, to obecnie jedno z najważniejszych zadań miast.
Rondo na ulicy Towarowej przy Gemini Park Tychy jest pierwszym w mieście, które powstało w nowej technologii. Rondo ma nietypowy, wklęsły kształt.
- Zabieg jest celowy i wynika z zastosowanych rozwiązań sprzyjających retencji. W środkowej części ronda pojawia się zagłębienie tzw. niecka bioretencyjna, w której znajdują się rośliny. Niecka w swoim przekroju posiada warstwy. Wierzchnia warstwa filtracyjna wysypana jest żwirem, kolejne to, przepuszczalna oraz drenażowa. Zagłębienie podczas deszczu, gromadzi wodę, która zamiast spływać bezpośrednio na jezdnię wsiąka w kolejne warstwy gruntu. Przy bardzo intensywnych opadach, nadmiar wody przelewa się przez brzeg niecki, na niższe nasadzenia - roślinność okrywową, która również przechwytuje część wody i hamuje jej wypływ na jezdnię - wyjaśnia Agnieszka Lyszczok, dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych.
Rondo powstało z myślą o retencji, czyli zdolności do przetrzymywania wody w miejscu, zapobieganiu szybkiemu spływowi wody po powierzchni i lokalnym podtopieniom.
Zmiany związane z gospodarką wodną widać także na tyskich parkingach. Cześć z nich zbudowano z wykorzystaniem kostki ekologicznej. To rozwiązanie doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie konieczne jest szybkie odprowadzenie wód opadowych. Woda wsiąka w grunt i nie trafia do kanalizacji.
- Kostka ekologiczna charakteryzuje się dużą szerokością fug, które mogą być wypełnione trawą, grysem czy ziemią, czyli materiałami szybko i łatwo przepuszczającymi wodę. Urok tych kostek tkwi w ich prostocie. Mają gładką powierzchnię i naturalny kolor. Wykazują także odporność na działanie mrozu oraz soli - mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.
Dotychczas takie parkingi z wykorzystaniem kostki ekologicznej wykonano na ulicach: Borowej, Narcyzów, Kopernika, Dąbrowskiego (jezdnia wykonana w asfalcie, natomiast miejsca postojowe w kostce ekologicznej), Brzozowej, Cichej, Filaretów, Reymonta, Jaracza i ulicy Harcerskiej.
Rozwiązania sprzyjające mikroretencji i bioretencji to dziś jedne z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed miastami. Gdy wód opadowych jest za dużo, dochodzi do podtopień, gdy jest ich za mało - schną trawniki, żółkną liście drzew.
- Najskuteczniejszym działaniem jest zagospodarowywanie wód opadowych w miejscu, gdzie spadają one na ziemię. Najbezpieczniej i najtaniej będzie, gdy wszyscy zaczniemy mądrze myśleć o naszym otoczeniu, dlatego chcemy, by retencyjnych rond, parkingów czy chodników z wykorzystaniem kostki ekologicznej było w naszym mieście coraz więcej - mówi Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.
Zastosowana przy budowie ronda na ulicy Towarowej technika się sprawdziła - w przyszłości takie rozwiązania pojawią się w kolejnych miejscach na terenie miasta.
Reklama
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
ZOBACZ TAKŻE

Czy na parkingu wielopoziomowym zostanie wytyczona strefa płatnego parkowania?

Nowy dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach

[ZDJĘCIA] Nowe mieszkanie bez barier architektonicznych w miejskich zasobach

Gorący temat[FOTO] Trwają remonty w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Megrez

Gorący temat[WIZUALIZACJA] Zbudują 31 nowych mieszkań
