Reklama

Wiadomości

  • 29 września 2020
  • 2 października 2020
  • wyświetleń: 6307

Megrez znów wielospecjalistyczny. Szpital wraca do pełnej działalności

Od połowy września Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez funkcjonuje jako placówka wielospecjalistyczna dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 z województwa śląskiego, wymagających leczenia specjalistycznego. Równocześnie, tyski szpital otwiera się dla Pacjentów niezakażonych, oczekujących na planowe zabiegi i hospitalizacje, m.in. z ortopedii, chirurgii, okulistyki, laryngologii. Działalność uruchamiają również szpitalne zakłady rehabilitacji, diagnostyki obrazowej i badań laboratoryjnych. Obecnie, w Szpitalu Megrez kończone są ostatnie prace remontowo-porządkowe i stale prowadzone są dezynfekcje i ozonowanie pomieszczeń.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez będzie funkcjonował jako placówka hybrydowa. Oznacza to, że będą tu leczeni pacjenci zakażeni koronawirusem z województwa śląskiego, wymagający specjalistycznego leczenia w zakresie chorób zakaźnych, wewnętrznych, intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, chirurgii rekonstrukcji narządu ruchu, okulistyki, otolaryngologii, ginekologii, położnictwa oraz neonatologii. Jednocześnie, przy zachowaniu najwyższych wymogów bezpieczeństwa, szpital sukcesywnie wraca do działalności sprzed okresu funkcjonowania jako placówka jednoimienna. W pierwszej kolejności uruchomiona zostanie rehabilitacja, diagnostyka obrazowa oraz planowane zabiegi z m.in. ortopedii, chirurgii, okulistyki i laryngologii. Następnie planowany jest powrót działalności Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz Neonatologii.

- Bezpieczeństwo Pacjentów jest dla naszej placówki priorytetem. Organizacja pracy szpitala w formule hybrydowej polega na wytyczeniu osobnych dróg przemieszczania się pacjentów zakażonych i niezakażonych, tak, by odseparować obie grupy od siebie. Szpital posiada na te potrzeby m.in. osobny budynek dla pacjentów zakaźnych i wydzieloną salę operacyjną dedykowaną tylko pacjentom covidowym, a mając na uwadze najwyższą troskę o wszystkich tu obecnych wdrażamy również specjalne procedury i sposoby postępowania, regularnie dezynfekujemy i ozonujemy wszystkie pomieszczenia. Cieszymy się, że potencjał Megrez ponownie zostanie wykorzystany na potrzeby wszystkich, nie tylko chorych na koronawirusa - wskazuje Mariola Szulc, Prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez w Tychach.

Rehabilitacja rusza z końcem wrześniaOd 29 września ponownie rusza Zakład Rehabilitacji w tyskim Szpitalu. W oczekiwaniu na pacjentów, pomieszczenia zostały wyremontowane i zdezynfekowane. Ostatnie prace dobiegają końca, a w pierwszej kolejności na zabiegi przyjmowani będą pacjenci, którzy przed 16 marca mieli już wyznaczone terminy lub byli w trakcie leczenia. W dalszej kolejności zapisywani będą nowi pacjenci ze skierowaniami. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu (32) 325 53 55. Mogą tu także dzwonić pacjenci z terminami wyznaczonymi przed pandemią, by je zaktualizować.

W połowie października wraca Diagnostyka ObrazowaPełną parą idą również przygotowania do planowanego na 12 października otwarcia Zakładu Diagnostyki Obrazowej dla pacjentów, którzy mają skierowania na badania z poradni specjalistycznych NFZ lub chcą wykonać je komercyjnie. W tej chwili trwają prace serwisowe urządzeń łącznie z czyszczeniem i dezynfekcją wszystkich elementów. Ponadto trwa odkażanie pomieszczeń i pracowni ZDO. Tylko we wrześniu zakład zużył 35 litrów roztworu do dezynfekcji powierzchni, 8,5 litra płynu do rąk i ponad 2,5 tysiąca chusteczek używanych m.in. do wyjaławiania aparatury medycznej. Są już zgromadzone zapasy środków ochrony osobistej dla personelu, zamontowane dozowniki z płynem dezynfekującym przy wejściach dla pacjentów, opracowane procedury bezpieczeństwa, które wykluczają możliwość kontaktowania się pacjentów hospitalizowanych z ambulatoryjnymi. Będą więc osobne godziny przyjęć, wytyczone osobne trakty do poruszania się, czyszczenie pomieszczeń po każdym pacjencie oraz sterylizator plazmowy na wyposażeniu ZDO, który zapewni ciągłą filtrację powietrza z drobnoustrojów. W pierwszej kolejności przyjmowani będą pacjenci, którzy zostali zapisani na badania do marca, następnie zakład zacznie przyjmować nowe zapisy. Z myślą o komforcie i bezpieczeństwie pacjentów szpital wprowadzi również u sługę e-skierowań.

Powrót zabiegów operacyjnych jeszcze w październikuW październiku planowe operacje zaczną wykonywać tzw. oddziały zabiegowe szpitala, chirurgii rekonstrukcji narządu ruchu, chirurgii ogólnej, okulistyki, laryngologii.

Badania laboratoryjne już dostępneJuż od sierpnia istnieje możliwość wykonywania komercyjnych badań laboratoryjnych w szpitalnym Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej. Wróciły także cieszące się dużym zainteresowaniem promocyjne środy, podczas których istnieje możliwość wykonania badań w promocyjnych cenach - niektóre z oferowanych badań można wykonać nawet do 50% taniej. Badania można realizować od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 12.00, w środę laboratorium czynne jest dłużej, bo do 14.00.

BM / tychy.info

źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.