Wiadomości

  • 28 września 2020
  • wyświetleń: 2022

Zdolność kredytowa - czym jest i czy każdy ją ma?

Materiał partnera:

Każdy, kto kiedykolwiek interesował się kredytami, wie, że z zaciągnięciem tego rodzaju zobowiązania nierozerwalnie wiąże się zdolność kredytowa. To pojęcie dla niektórych tajemnicze, ma ogromne znaczenie dla uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej.

1. Czym jest zdolność kredytowa?
2. Najtańszy kredyt w banku - jak go zdobyć?

Przyznawalność kredytów przez poszczególne banki uwarunkowana jest nie tylko aktualnie panującą sytuacją ekonomiczną, ale również osobistymi warunkami finansowymi kredytobiorcy. Właśnie te warunki opisuje zdolność kredytowa.

Czym jest zdolność kredytowa?Definicja zdolności kredytowej jest jasna i klarowna. Przez to pojęcie rozumie się możliwość, jaką posiada kredytobiorca, do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z umownymi odsetkami w ustalonym terminie. Banki sprawdzają więc, czy klient posiada odpowiednie zasoby, aby spłacać raty kredytu, oraz czy zasoby te są odpowiednio zabezpieczone.

Niezależnie od tego, czy klient chce uzyskać kredyt gotówkowy w banku, pożyczkę hipoteczną czy pożyczkę pozabankową, instytucja udzielająca finansowania sprawdzi zdolność kredytową klienta. O ile firmy pozabankowe mogą w pewnym stopniu samodzielnie ustalać warunki sprawdzania zdolności kredytowej, o tyle w bankach proces ten jest ustrukturyzowany. Banki biorą więc pod uwagę zarówno parametry ilościowe, jak i jakościowe. Do tych pierwszych zalicza się wysokość dochodów, koszty utrzymania rodziny w cyklu miesięcznym oraz wysokość posiadanego już zadłużenia. Natomiast parametry jakościowe dotyczą sytuacji rodzinnej kredytobiorcy, a więc wieku, stanu cywilnego, statusu finansowego i mieszkaniowego, wykształcenia, stażu pracy, itp. Do parametrów jakościowych zalicza się również historię kredytową, którą banki sprawdzają w bazach dłużników, np. BIK.

Można więc powiedzieć, że każdy kredytobiorca posiada zdolność kredytową. Aspekt ten jest jednak rozpatrywany zawsze w kontekście uzyskania określonego kredytu lub konkretnej pożyczki, dlatego bez poznania parametrów tych produktów, trudno jest mówić o posiadaniu lub nieposiadaniu zdolności kredytowej.

Najtańszy kredyt w banku - jak go zdobyć?Poszukując źródła finansowania, warto sprawdzić oferty z https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyty-gotowkowe/ i wybrać najtańszy kredyt w banku, spełniający oczekiwania kredytobiorcy. Im niższe będą koszty kredytu, tym większa jest szansa, że bank wyda decyzję na korzyść kredytobiorcy, określając tym samym posiadanie przez niego zdolności kredytowej. Dobrze jest więc skorzystać z profesjonalnego rankingu i zwiększyć swoje szanse na uzyskanie finansowania.