tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 25 września 2020
  • 27 września 2020

Tychy będą miały trzeci parking Park&Ride oraz Bike&Ride

Parking wielopoziomowy Park&Ride oraz Bike&Ride powstanie u zbiegu ulic Wyszyńskiego i Edukacji w Tychach. Urząd Miasta Tychy otrzymał informację o przyznaniu 11,5 milionów złotych dofinansowania na realizację tej szacowanej na 14,9 miliona złotych inwestycji.

W Tychach powstanie nowy parking Park & Ride oraz Bike&Ride
W Tychach powstanie nowy parking Park & Ride oraz Bike&Ride


Na nowym parkingu, przy szpitalu Megrez, znajdzie się 117 miejsc postojowych dla samochodów osobowych (57 miejsc na parterze i 60 miejsc na pierwszym piętrze), a także 48 miejsc postojowych dla rowerów oraz 22 miejsca postojowe dla motocykli. Projekt obejmuje ponadto przebudowę istniejących ciągów pieszych, budowę nowych odcinków chodników i ścieżek rowerowych o łącznej długości 675 metrów, a także wymianę dwóch wiat przystankowych zlokalizowanych po obu stronach ulicy Wyszyńskiego.

- Parking Park&Ride posiadać będzie dwie kondygnacje nadziemne.Dolną kondygnację stanowić będzie garaż zamknięty, zaś górną - parking otwarty, zadaszony, z ażurowymi ścianami zewnętrznymi. W północnych narożnikach obiektu znajdować się będą dwie stacje rowerowe - mówi Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

W strefie wjazdu będzie znajdować się pomieszczenie dozoru, umożliwiające kontrolę wizualną wjeżdżających i wyjeżdżających samochodów.

W Tychach powstanie nowy parking Park & Ride oraz Bike&Ride
W Tychach powstanie nowy parking Park & Ride oraz Bike&Ride


Przewidziano także szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych. - Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się będą miały zapewniony dostęp do obu kondygnacji parkingu Park&Ride. Wejście na parter budynku wyrównane będzie z poziomem chodnika. Jedna z klatek będzie wyposażona w dźwig osobowy przystosowany dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, co umożliwi dostęp tym osobom na piętro. W pobliżu dźwigu, na obu kondygnacjach, będą wyznaczone miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Ponadto wszystkie ciągi piesze zaprojektowano w sposób ułatwiający poruszenie się osobom na wózkach inwalidzkich, osobom o ograniczonej sprawności ruchowej oraz osobom starszym - mówi Bożena Nowak, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich w UM Tychy.

Parking jest przede wszystkim dedykowany osobom korzystającym z komunikacji miejskiej. Regulamin korzystania z obiektu powstanie na etapie realizacji projektu, ale z pewnością osoby posiadające ważny bilet będą mogły korzystać z parkingu za darmo.

Całkowita wartość projektu pn. „Budowa centrum przesiadkowego przy zbiegu ulic Wyszyńskiego/Edukacji w Tychach” wynosi 14 884 531,76 zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego wyniesie ponad 81% proc. (11,5 mln zł). Po podpisaniu umowy o dofinansowanie rozpoczną się procedury przetargowe i wybór wykonawcy. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie prace nad realizacją inwestycji rozpoczną się w pierwszej połowie 2021 roku.

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.