Reklama

Wiadomości

  • 27 września 2020
  • wyświetleń: 1867

Nowe życie placu zabaw przy ulicy Zbożowej

Plac zabaw przy ul. Zbożowej (os. Z1) doczekał się nowej odsłony. Szesnastoletni, największy zestaw zabawowy został wymieniony na nowy. Zestawienie starego i nowego pokazuje zmianę sposobu myślenia miasta o placach zabaw na przestrzeni tych lat.

Nowe życie placu zabaw przy ul. Zbożowej
Nowe życie placu zabaw przy ul. Zbożowej · fot. TZUK


Miejskie place zabaw, jako istotny fragment terenów i inwestycji miejskich, zostały zrewidowane i podlegają wytycznym „Systemu zarządzania publicznymi terenami zieleni dla miasta Tychy”. Główne założenia, które mają towarzyszyć tworzeniu nowych i przebudowie istniejących placów, dotyczą ich oddziaływania na użytkowników, ale również ich wpływu na miejskie środowisko przyrodnicze, a w tym: retencję, bioróżnorodność. Ważnym aspektem jest nowe spojrzenie na estetykę miejsca, tj.: kolorystykę, materiały i charakter nawiązujący do natury.

- Chcemy tworzyć i posiadać w swoich zasobach miejsca, w których dzieci z przyjemnością spędzają czas, bawią się, ale również odpoczywają od nadmiernej ilości bodźców towarzyszących naszej codzienności. Odchodzimy od krzykliwych kolorów, sztucznych materiałów i uszczelnionych nawierzchni. W zamian chcemy wprowadzać materiały naturalne oraz naturalne ukształtowanie terenu i uwarunkowania otoczenia. Drewno, piasek, ale również pagórki, rośliny, w tym: drzewa - to elementy, które widzimy w aranżacji takich miejsc dla dzieci i towarzyszących im rodziców - informuje Agnieszka Lyszczok, dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych. - Element zabawowy na os. Z1, to pierwszy krok w takim kierunku - dodaje.

Plac zabaw przy Zbożowej służył dzieciom 16 lat. Dla zapewnienia również długiej trwałości nowego elementu, wykorzystano do jego budowy drewno robinii akacjowej, uznawane za jedno z najbardziej trwałych, twardych i odpornych na warunki naturalne wśród stosowanych do tych celów drzew. Żywotność drewna robinii wynosi minimum 25 lat, wykazuje dużą odporność na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, wykorzystuje się je w przemyśle stoczniowym, do budowy mostów oraz obiektów sportowych, ale również w produkcji zabawek dla dzieci, bo ze względu na wysoką zawartość naturalnych konserwantów, takich jak kwas garbnikowy, nie wymaga stosowania sztucznej, chemicznej ochrony.

Wykonawcą jest firma Akant Jacek Sławiński Dalanówek z Płońska. Wartość inwestycji to 17,2 tys zł.

BM / tychy.info

źródło: Tyski Zakład Usług Komunalnych w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.