Reklama

Wiadomości

  • 27 września 2020
  • 13 października 2020
  • wyświetleń: 12792

[FOTO] Tak prezentuje się nowy mural przy ulicy Nałkowskiej

W Tychach powstał malarsko-ceramiczny mural przedstawiający Zofię Nałkowską. Ten nietypowy projekt autorstwa duetu Czary-Mury, zdobi jedną ze ścian budynku zlokalizowanego przy ulicy imienia pisarki, której podobizna znalazła się na artystycznym tworzonym przez ostanie tygodnie dziele. W sobotę, 10 października odbyło się symboliczne odsłonięcie muralu.

Mural przy ul. Nałkowskiej - alei łączącej osiedla N i O w Tychach · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


Mural świetnie wkomponowuje się w przestrzeń, w której powstał. - Projekt to koncepcja nie tylko malarska, ale jest także wyjątkowy ze względu na jego akcenty ceramiczne. Tym samym nawiązuje do istniejącego już w Tychach szlaku tyskich mozaik. Pomysłodawca - Marek Grela jest nie tylko mieszkańcem miasta, ale i rewitalizowanego osiedla - mówi Małgorzata Król, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

Przygotowanie ceramicznych elementów, które miały ukwiecić drzewa „rosnące” nad bohaterką dzieła było wielkim wyzwaniem. Gliniane elementy po wypaleniu w temperaturze 800°C, szkliwieniu i ponownym wypalaniu tym razem już w 1220°C utworzyły niemal 750 kwiatów, przy łącznej liczbie 3730 tworzących je płatków.

- Artyści włożyli wiele pracy i serca w tej projekt, a efekt jest zachwycający. Z powodu koronawirusa nie mogliśmy zaprosić wszystkich mieszkańców na symboliczne odsłonięcie muralu, ale zachęcam wszystkim, by np. wybierając się na spacer z rodziną przyjść na ulicę Nałkowską. Mural odmienił to miejsce i mam nadzieję, że mieszkańcom tej ulicy także się podoba. Wiem, że są już pomysły kolejnych takich projektów w innych częściach miasta, z pewnością więc mural Zofii Nałkowskiej nie będzie ostatnim - mówi Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta ds. społecznych.

Zofia Nałkowska to uznana polska pisarka. Ale nie tylko. Posłanka do Krajowej Rady Narodowej i Sejmu Ustawodawczego, członkini Polskiego Komitetu Obrońców Pokoju, a nawet działaczka Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Sam autor o pomyślę jej upamiętnienia mówi:

- Zależało nam, aby naszą bohaterkę przedstawić w sposób nieoczywisty - nie za pomocą standardowego, czarno-białego popiersia. Mural musi zaistnieć w przestrzeni, aby maksymalnie wtapiał się w otoczenie. Pomogło nam w tym zdjęcie Zofii Nałkowskiej, która z pogodną twarzą siedzi na ławce w otoczeniu przyrody. Wymarzyliśmy sobie, aby w naszym projekcie siedziała w pobliżu kwitnącego drzewa wiśniowego, brzóz, krzewów, dmuchawców i z uśmiechem przypatrywała się ulicy, której patronuje. Koncepcja ta znakomicie koresponduje z przydomowymi ogródkami, drzewami wzdłuż budynku, a nawet posadzonymi wokół przedszkola tujami. Jest integralną częścią krajobrazu. Chcieliśmy, aby bohaterka była taka, jak mieszkańcy ulicy. Odpoczywała na ławce z postawioną obok torebką i kurtką na kolanach. Zwykła, a jednocześnie niezwykła - mówi Marek Grela, współautor muralu, razem z Martą Piróg tworzący grupę CZARY-MURY.

Podczas symbolicznego odsłonięcia muralu artyści podziękowali władzom miasta, Miejskiemu Centrum Kultury, za zaufanie i wsparcie oraz mieszkańcom ulicy Nałkowskiej, którzy każdego dnia obserwowali ich pracę, doradzali, dyskutowali, a nawet przynosili kawę i ciasto.

- To wspaniałe, jak ten projekt połączył mieszkańców. To ważny, a może najważniejsze efekt realizacji takich pomysłów. Dzięki niemu ludzie się znów spotkali, niektórzy dopiero poznali - mural Nałkowskiej będzie nam wszystkim - mieszkańcom ul. Nałkowskiej w Tychach o tym przypomniał - mówił podczas sobotniego odsłonięcia muralu Marek Grela.

Tyski mural powstał w ramach Programu Rewitalizacji dla miasta Tychy. Autorzy muralu, Marek Grela i Marta Piróg, poprowadzą także warsztaty pt. „Tychy - pejzaż malarsko-ceramiczny” w klubach osiedlowych Orion oraz Olimpia Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "OSKARD", a efekty pracy można będzie zobaczyć w grudniu. Tematem będą prace wykonane tą samą techniką, co mural z Nałkowską. Wystawa efektów tych spotkań będzie można zobaczyć na początku grudnia.

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.