Reklama

Wiadomości

  • 7 września 2020
  • wyświetleń: 2849

[ZDJĘCIA] Mural na Os. N w Tychach nabiera kolorów

Na Osiedlu N trwają prace nad muralem, który zdobić będzie jedną ze ścian budynku mieszkalnego przy ul. Nałkowskiej. Wielkoformatowa praca będzie przedstawiała patronkę ulicy - Zofię Nałkowską - pisarkę i działaczkę społeczną.

Mural na Os. N w Tychach nabiera kolorów - 09.2020 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


Od 24 sierpnia śledzimy postępy prac duetu Czary-mury - Marka Greli, tyszanina i mieszkańca osiedla, malarza, ilustratora, portrecisty, karykaturzysty oraz Marty Piróg, która będzie odpowiedzialna za ceramiczną część projektu. Prace na elewacji przy ul. Nałkowskiej potrwają do 30 września. Mural zostanie wykonany w technice ceramiczno-malarskiej na zachodniej ścianie bloku.

- Projekt to koncepcja nie tylko malarska, ale jest także wyjątkowy ze względu na jego akcenty ceramiczne. Tym samym nawiązuje do istniejącego już w Tychach szlaku tyskich mozaik. Pomysłodawca - Marek Grela jest nie tylko mieszkańcem miasta, ale i rewitalizowanego osiedla - mówi Małgorzata Król, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

- Pomysł na projekt muralu składał się w kilku elementów. Przede wszystkim ściana. Piękna! Czy można się zachwycać pustą ścianą? Oczywiście, że można. Wszyscy street art'owcy to potwierdzą. Idealne wymiary, brak okien, elewacja w świetnym stanie, a przede wszystkim doskonała lokalizacja w ruchliwym miejscu. W najbliższym otoczeniu zobaczymy kościół, duży parking centrum handlowego, przedszkole, sklep spożywczy, przychodnię i zrewitalizowaną aleję spacerową. I ta piękna zieleń wokół. A któż bardziej pasowałby do tej ściany od Zofii Nałkowskiej? - mówią artyści.

W ramach działań rewitalizacji osiedla N i O artyści poprowadzą również warsztaty dla dzieci i młodzieży pn. "Tychy - pejzaż malarsko-ceramiczny". Odbędą się one w listopadzie w klubach osiedlowych Orion oraz Olimpia. W ramach warsztatów wykonane zostaną prace podobną techniką, co mural Nałkowskiej. Efekty tych działań będzie można oglądać podczas wystawy planowanej na początek grudnia 2020 roku.

Mural na Os. N w Tychach nabiera kolorów - 09.2020
Mural na Os. N w Tychach nabiera kolorów - 09.2020 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


Zofia Nałkowska to uznana polska pisarka. Ale nie tylko. Posłanka do Krajowej Rady Narodowej i Sejmu Ustawodawczego, członkini Polskiego Komitetu Obrońców Pokoju, a nawet działaczka Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Sam autor o pomyślę jej upamiętnienia mówi:

- Zależało nam, aby naszą bohaterkę przedstawić w sposób nieoczywisty - nie za pomocą standardowego, czarno-białego popiersia. Mural musi zaistnieć w przestrzeni, zależało nam na tym, aby maksymalnie wtapiał się w otoczenie. Pomogło nam w tym zdjęcie Zofii Nałkowskiej, która z pogodną twarzą siedzi na ławce w otoczeniu przyrody. Wymarzyliśmy sobie, aby w naszym projekcie siedziała w pobliżu kwitnącego drzewa wiśniowego, brzóz, krzewów, dmuchawców i z uśmiechem przypatrywała się ulicy, której patronuje. Koncepcja ta znakomicie koresponduje z przydomowymi ogródkami, drzewami wzdłuż budynku, a nawet posadzonymi wokół przedszkola tujami. Jest integralną częścią krajobrazu. Chcieliśmy, aby bohaterka była taka, jak mieszkańcy ulicy. Odpoczywała na ławce z postawioną obok torebką i kurtką na kolanach. Zwykła, a jednocześnie niezwykła - mówi Marek Grela, współautor muralu.

Twórcy mają nadzieję, że ich dzieło spodoba się mieszkańcom ulicy i będą się z nim w pełni identyfikować. - A gdy przyjdzie zima, na ścianie wciąż będzie wiosna. I będzie przypominać, że jeszcze trochę, a znowu będzie zielono, kwitnąco i pięknie - mówi Marta Piróg.

Mural na Os. N w Tychach nabiera kolorów - 09.2020
Mural na Os. N w Tychach nabiera kolorów - 09.2020 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


Artyści o sobieMarek Grela to malarz, ilustrator, portrecista, karykaturzysta. Tyszanin od urodzenia. Rysował na telewizyjne gale i festiwale kabaretowe. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych - od Wisły po Warszawę, od Wrocławia po Zamość, a także zbiorowych - m.in. w gmachu Sejmu RP. Autor projektu "SMILEsia", którym promował Śląsk w całej Polsce, a także kalendarza charytatywnego "Ranczo 2017", wydanego na licencji TVP.

Artysta od lat marzący o tym, by tworzyć w przestrzeni publicznej. Nawet w podaniu na ASP we Wrocławiu napisał, że jeśli stanie on przed wyborem pracowni, to padnie on na Pracownię Malarstwa Architektonicznego i Sztukę w Przestrzeni Publicznej.

Wraz z Martą Piróg-Helińską, z którą poznali się w Hospicjum Cordis, postanowili wyjść swoim marzeniom na przeciw. Po latach znajomości, miesiącach wspólnego prowadzenia warsztatów plastycznych dla młodzieży, stworzyli nową markę na mapie polskiego street art'u - Czary-mury. W swojej artystycznej misji chcą ocalać od zapomnienia wybitnych twórców polskiej kultury, nauki i sportu, a także upiększać miejskie krajobrazy. Uszlachetniać tradycyjne malarstwo ręcznie wykonywaną ceramiką artystyczną, co tworzy zupełnie inną jakość sztuki w przestrzeni publicznej. Wdrażać swoje projekty i idee w życie i zarażać nimi mieszkańców i lokalnych działaczy. Stop nudzie i rutynie! Czas na kolor, piękno, wrażliwość i ochronę tego, o czym nigdy nie możemy zapomnieć - polskiej kulturze.


Miejskie Centrum Kultury zachęca ponadto do przechadzki aleją łączącą osiedla N i O. Tam też od piątku, 21 sierpnia czeka na mieszkańców jedna z trzech mobilnych gier miejskich - szczegóły w naszym artykule Zgrane Tychy - tyskie gry mobilne w przestrzeni miejskiej.

BM, ar / tychy.info

źródło: UM Tychy, Miejskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj