tychy.info

Wiadomości

  • 27 sierpnia 2020

Czy warto kupić plecak trekkingowy, jakie funkcje powinien spełniać?

Materiał partnera:

Turystyka górska to jedna z form aktywności, na jaką decyduje się coraz więcej osób. Taki pomysł na spędzanie wolnego czasu wymaga przede wszystkim odpowiedniego przygotowania, a w tym konkretnego planu wycieczki i adekwatnego wyposażenia. Podstawą i niezbędnym elementem każdej, zarówno mniej, jak i bardziej wymagającej wyprawy górskiej jest plecak, który służy do przechowywania całego zaopatrzenia. Najczęściej w góry wybierana jest wersja trekkingowa, a więc plecak przeznaczony do turystyki. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na jego zakup?

Czy warto kupić plecak trekkingowy, jakie funkcje powinien spełniać?


Dlaczego plecak trekkingowy?Po pierwsze należy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego to ten rodzaj torby ma nam służyć jako nośnik bagażu w górach. Oczywiście wybór plecaka tak naprawdę zależy tylko i wyłącznie od nas, i wcale nie musi to być plecak trekkingowy. Istnieje jednak dużo czynników, które przemawiają za tym rozwiązaniem!

Przede wszystkim plecaki tego typu są przystosowane specjalnie pod kątem wymagających, pieszych podróży. Z reguły są nadzwyczaj pojemne i wykonane wytrzymałych materiałów, odpornych na ścieranie i wyniszczające czynniki zewnętrzne. Cechuje je też wodoodporność oraz zastosowanie szeregu przyjaznych dla użytkownika systemów, gwarantujących wygodę noszenia nawet przez długie godziny.

plecak-wyprawowy-fjord-nansen-nanga-parbat-8510-solid-blackgraphite


Przydatne funkcje i rozwiązania w plecaku trekkingowymDla wielu podróżujących niezwykle istotną kwestią jest wygoda. Dlatego też ważne jest, aby pasy biodrowe, a także szelki plecaka, były w pełni regulowane, pozwalając na odpowiednie dopasowanie torby do sylwetki danej osoby. Gąbka ochronna powinna obejmować jak najwięcej obszarów, szczególnie w okolicach kości biodrowej. Dobrze jest jeśli plecak posiada pas piersiowy, który polepsza jego stabilność podczas marszu.

Podstawą plecaka powinien zaś być solidny stelaż, który występuje w wersji wewnętrznej i zewnętrznej. Wewnętrzny posiada tą zaletę, że składa się zazwyczaj z dwóch listew, wykonanych najczęściej z aluminium, które w razie potrzeby można w łatwy sposób zdemontować.

Przydatna może okazać się duża liczba kieszonek oraz pasów, dzięki którym możliwe będzie zabranie ze sobą dodatkowych drobiazgów. Ważne, aby plecak realizował system odpowiedniej wentylacji. Może to być zarówno siatka, jak i tzw. panelowe panelowe obicie pleców, dzięki którym zapewniony zostanie swobodny przepływ powietrza między ciałem a plecakiem.

Dodatkowo, jeśli zależy nam udogodnieniach, możemy zainwestować w model posiadający specjalną komorę na system nawadniający, który pozwoli ugasić pragnienie w każdej chwili, bez konieczności zdejmowania całego plecaka.

wycieczki-gorskie


Czy warto kupić taki plecak?Suma przedstawionych zalet oraz dostępnych rozwiązań świadczą o jakości produktu, co z kolei sprawia, że warto sięgać po plecaki trekkingowe. Ich główną zaletą jest niewątpliwie profesjonalny charakter, przejawiający się nie tylko poprzez aspekty zewnętrzne, ale także funkcjonalność ukrytą w niewidocznych rozwiązaniach wewnątrz plecaka.

Ich dostępność jest obecnie bardzo szeroka i można je nabyć w wielu sklepach sportowych i turystycznych, również przez internet, korzystając z ofert takich jak, chociażby https://www.e-horyzont.pl, gdzie odszukać można wysoce trwałe i funkcjonalne plecaki, od najlepszych producentów. Jednym z nich jest Jack Wolfskin, od wielu lat cieszący się dużą popularnością wśród amatorów pieszych wędrówek.

Chcąc dowiedzieć się więcej na temat plecaków trekkingowych i móc wyrobić sobie na ich temat opinię, warto korzystać przede wszystkim z doświadczenia osób, które już ich używały, a także wiedzy specjalistów ze sklepów branżowych.