tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 sierpnia 2020
  • 30 sierpnia 2020

Na Cielmicką i Oświęcimską wróciły krzyże, które przechodzą renowację

W piątek, 21 sierpnia, odbył się montaż dwóch zabytkowych krzyży w Tychach - przy ul. Cielmickiej i przy ul. Oświęcimskiej. Ten drugi, pochodzący z 1876 roku, jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Montaż zabytkowego krzyża przy ul. Oświęcimskiej
Montaż zabytkowego krzyża przy ul. Oświęcimskiej · fot. UM Tychy


Krzyż przy ul. Cielmickiej, został w ubiegłym roku zniszczony przez cofający pojazd (pisaliśmy o tym tutaj). W wyniku tego zdarzenia krucyfiks został uszkodzony w tak dużym stopniu, że niektóre jego części nie nadawały się do powtórnego użycia i należało je zrekonstruować.

Drugi obiekt, czyli krzyż z ul. Oświęcimskiej, został poddany pracom konserwatorskim w ramach budżetu obywatelskiego. Ze względu na wpis do rejestru zabytków prace zostały wykonane za zgodą i według zaleceń Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Zabytek ma teraz nowe zwieńczenie, czyli sam krzyż. Oryginalne nie zachowało się i na jego miejscu znajdował się krucyfiks późniejszy, znacznie mniejszy i wykonany z innego materiału.

Nowe zwieńczenie ma wielkość i kształt zbliżony do innych, pochodzących z tego samego czasu, podobnych zabytków. Dzięki tej wymianie całość ma teraz jednorodny charakter, a sam obiekt jest znacznie wyższy niż przed pracami konserwatorskimi.

Oba zabytki zostały też oczyszczone i zabezpieczone przed wilgocią. Czekają jeszcze na ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe oraz montaż niskich ogrodzeń.

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.