tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 22 sierpnia 2020

Jak zabezpieczyć mieszkanie na czas urlopu?

Materiał partnera:

W końcu nadszedł czas urlopu - odpoczynku i uwolnienia głowy od myśli o codziennych sprawach. Jednak abyś mógł prawdziwie się zrelaksować, musisz mieć pewność, że mieszkanie podczas Twojej nieobecności będzie bezpieczne. Jakie zagrożenia czyhają na nie, gdy nie ma Cię w domu? W jaki sposób możesz się przed nimi zabezpieczyć? Jednym z najlepszych rozwiązań jest wykupienie ubezpieczenia mieszkania.

Jak zabezpieczyć mieszkanie na czas urlopu?


Ubezpieczenie nieruchomości przed wyjazdem - dlaczego to takie ważne?Nie ma znaczenia, czy wyjeżdżasz na tydzień, czy nie będzie Cię w domu aż przez miesiąc. Do nieszczęśliwych zdarzeń może dojść w każdej chwili. Nawet jeśli włamanie do mieszkania czy przeciek z punktu poboru wody w pralce bądź zmywarce wydają Ci się niemożliwe, nie możesz ich wykluczyć. Nie chodzi o to, byś przyjmował pesymistyczną wizję rzeczywistości, ale byś przewidział maksymalną liczbę sytuacji, które z większym bądź mniejszym prawdopodobieństwem mogą się zdarzyć. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej zabezpieczyć się przed nimi bądź przed ich skutkami.

Jak samodzielnie możesz zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem?Zacznijmy od podstaw, czyli w jakim stanie pozostawić mieszkanie, by po powrocie nie czekała Cię przykra niespodzianka. Oczywiście zamknij drzwi i okna. Zabierz z balkonu wszelkie przedmioty, które mogłyby ulec uszkodzeniu podczas nawałnicy albo zostać porwane przez silny wiatr. Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, opróżnij lodówkę i zamrażarkę, odłącz je od prądu albo przynajmniej ustaw je na tryb „wakacje”. Zakręć też wodę, by zapobiec nieoczekiwanym przeciekom. Zakręć kurek z gazem. Wszelkie sprzęty elektryczne odłącz z gniazdka, by ochronić je przed przepięciem prądu. Latem przecież często zdarzają się burze. Poza tym zaoszczędzisz na rachunku za prąd. Wyrzuć wszelkie śmieci, by po powrocie z urlopu nie okazało się, że masz nowych… lokatorów.

Dobre ubezpieczenie mieszkania na wyjazd - przed czym powinno Cię chronić?Powyższe działania mogą znacznie ograniczyć ryzyko nieoczekiwanych zdarzeń podczas Twojej nieobecności w domu. Jednak co, jeśli o czymś zapomnisz? Albo jeśli wyjeżdżasz na krótko i wyłączenie zamrażalnika nie wchodzi w grę? Pozostawiając włączone prąd i gaz czy odkręconą wodę, niestety ryzykujesz. Czy musisz wybierać: odłączenie mieszkania od świata albo ciągły stres podczas urlopu? Nie - pod warunkiem, że wykupisz ubezpieczenie mieszkania.

Ubezpieczenie mieszkania - co obejmuje?Ubezpieczenie mieszkania (https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/) powinno chronić stałe elementy mieszkania, a także jego wyposażenie. Stałe elementy to ściany nośne i działowe, stropy, podłogi, stolarka drzwiowa i okienna, stała zabudowa meblowa, a nawet armatura. Wiele z tych elementów zagrożona jest podczas gwałtownych letnich zjawisk atmosferycznych - burzy, gradu, porywistego wiatru, ulewy. Wyposażenie mieszkania to z kolei meble, sprzęty RTV i AGD, dywany, ubrania, gotówka, sprzęt komputerowy czy biżuteria. Ochrona domowych dóbr ruchomych jest istotna m.in. ze względu na zagrożenie przepięciem - wewnętrznym lub wywołanym przez burzę. Jeśli zdarzy Ci się nie odłączyć od prądu laptopa albo pozostawisz podłączony do ładowania tablet, a piorun spowoduje ich zniszczenie, ubezpieczenie nieruchomości pokryje koszty związane z ich naprawą lub wymianą.

Podczas Twojej nieobecności ważna jest także ochrona przed skutkami włamania i kradzieży. Chronione powinny być nie tylko kosztowne sprzęty, ale także elementy stałe mieszkania - drzwi, okna i zabudowa meblowa, ponieważ podczas włamania mogą one ulec znacznym zniszczeniom. Ubezpieczenie pokryje szkody związane z utratą mienia oraz jego uszkodzeniem.

Ubezpieczenie mieszkania od zalaniaSkoro mieszkasz w bloku, powinieneś mieć na uwadze także swoich sąsiadów. Dobrze jest poprosić tych zaprzyjaźnionych, by raz na jakiś czas zajrzeli do mieszkania (w celu podlania kwiatów i odstraszenia złodziei). Pozytywne relacje to jednak nie wszystko, czego możesz spodziewać się po sąsiadach. Ci mieszkający nad Tobą mogą bowiem… spowodować zalanie mieszkania. Dobre ubezpieczenie mieszkania zabezpieczy Cię przed skutkami takiego zdarzenia. Co więcej, jeśli ubezpieczenie obejmie także OC w życiu prywatnym, ochroni Cię również wtedy, gdy… to Ty spowodujesz zalanie innego mieszkania.

W porządku, jednak co dokładnie rozumiemy pod pojęciem dobrego ubezpieczenia mieszkania? Jest to tak naprawdę ubezpieczenie skrojone na miarę, a więc uwzględniające jak najwięcej sytuacji, które faktycznie mogą mieć miejsce w przypadku Twojego mieszkania. Dla odpowiedniego poziomu ochrony mieszkania podczas Twojego wyjazdu nie wystarczy zakres podstawowy ubezpieczenia. Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży i włamania czy skutków zalania wchodzą w skład zakresu rozszerzonego. Jeśli nie wiesz, które zakresy w ramach rozszerzenia najbardziej przydadzą się podczas Twojej nieobecności w domu, zasięgnij porady u konsultanta towarzystwa ubezpieczeniowego. Z jego pomocą wybierzesz najwłaściwsze elementy ubezpieczenia, a na wakacjach skupisz się wyłącznie na wypoczynku.