tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 6 września 2020
  • 8 września 2020

Historyczne zdjęcia: tak dawniej wyglądały tyskie szkoły i uczniowie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj

Już czas, już czas, do szkoły czas! Uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny. A jak dawniej wyglądały szkoły w Tychach? Jakie mundurki i teczki nosili uczniowie? Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu "Historyczne zdjęcia".

Szkoła Podstawowa nr 12
Szkoła Podstawowa nr 12 · fot. Zygmunt Kubski


Z pierwszego zdjęcia wyłania się Widok od południa na pierwszą w mieście szkołę pawilonową, czyli Szkołę Podstawową nr 12 (obecnie Zespół Szkół nr 2) przy ulicy Elfów 9. Z budynku wychodzą uczniowie po lekcjach. W głębi budynki mieszkalne przy ulicy Elfów - czytamy na stronie www.abc.tychy.pl.

Uczniowie przed szkołą, ok. 1964 r.
Uczniowie przed szkołą, ok. 1964 r. · fot. Andrzej Czyżewski


Na kolejnej fotografii widzimy uczniów przed wejściem do Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 16. W oddali widoczne są wielokondygnacyjne budynki mieszkalne na osiedlu E.

Uczniowie przed szkołą, ok. 1964
Uczniowie przed szkołą, ok. 1964 · fot. Andrzej Czyżewski


Następne zdjęcie przedstawia uczniów na placu przed Szkołą Podstawową nr 15 im. Anieli Krzywoń (obecnie III LO im. Stanisława Wyspiańskiego).

Droga do szkoły, ok. 1967 r.
Droga do szkoły, ok. 1967 r. · fot. Zygmunt Kubski


W opisie powyższej fotografii na stronie www.abc.tychy.pl czytamy: - Trójka dzieci w drodze do szkoły pomiędzy tzw. punktowcami na osiedlu F (wielokondygnacyjne budynki, w których mieszkania usytuowane są wokół centralnego pionu komunikacyjnego). Budynki znajdują się przy ulicach Fryderyka Engelsa (obecnie Edukacji) i Filaretów.

I Liceum Ogólnokształcące, ok. 1963 r.
I Liceum Ogólnokształcące, ok. 1963 r. · fot. Zygmunt Kubski


Na kolejnym zdjęciu widzimy młodzież na boisku szkolnym przed pawilonami I Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego. Widok od wschodu.

Zasadnicza Szkoła Budowlana · fot. Zygmunt Kubski


Jako ostatnie prezentujemy trzy fotografie wykonane w Zasadniczej Szkole Budowlanej. Pierwsza z nich przedstawia nauczycielkę z młodzieżą podczas lekcji maszynoznawstwa. Kolejne zdjęcie ukazuje uczniów przed wejściem do szkoły, zaś ostatnie - młodzież zgromadzoną na szkolnym korytarzu.

Wszystkie powyższe fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach.

Jeśli masz ciekawe, historyczne zdjęcie, którym chciałbyś się podzielić, prześlij je do nas za pomocą formularza Wyślij info wraz z krótkim opisem oraz oznaczeniem autora. Fotografie będziemy publikować cyklicznie na naszym portalu.

Historyczne zdjęcia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj

BM / tychy.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.