tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 12 sierpnia 2020
  • 17 sierpnia 2020

W Tychach powstał nowy mural z ptasim motywem

Nowy mural w naszym mieście pojawił się na fasadzie budynku Centrum Medycznego Hipokrates. Praca powstała dla uczczenia pamięci lekarza Janusza Mierzwy - założyciela przychodni przy ul. De Gaulle’a i wielkiego miłośnika ptaków. Z jego twórcą - Wojciechem Łuką i pomysłodawczyniami spotkała się Agnieszka Kijas - lokalna krytyczka sztuki i animatorka kulturalna, twórczyni internetowych audycji o malarstwie pn. Dawno temu w sztuce oraz autorka książki "Vincent van Gogh. Człowiek i artysta".Pomysł, by stworzyć wielkoformatową pracę na fasadzie przychodni wyszedł od bliskich Janusza Mierzwy, który zmarł pod koniec ubiegłego roku. Był on nie tylko medykiem, ale i miłośnikiem i znawcą ptaków.

Za realizację muralu odpowiada Wojciech Łuka, tyski artysta malarz, kurator Miejskiej Galerii Sztuki "Obok". Mural przedstawia lecące ptaki i doktora obserwującego szybujące po niebie zwierzęta. Praca została namalowana z wykorzystaniem ręcznie wykonanych szablonów. "Ptaki" nie są pierwszym muralem Łuki - wcześniej stworzył też charakterystyczną pracę pt. "Drzewo mądrości" przy ul. Harcerskiej 60.

mural ptaki
Nowy mural na fasadzie budynku Centrum Medycznego Hipokrates przy ul. De Gaulle'a · fot. Dawno temu w sztuce


- Mój tata i szef był lekarzem całkowicie oddanym pacjentom. Zależało nam, żeby w jakiś sposób uczcić jego pamięć - mówi Magdalena Ciechimska, pomysłodawczyni projektu. - Tata jest kojarzony przez mieszkańców ze swojej funkcji lekarza i założyciela placówki, ale nawet osoby z najbliższego otoczenia nie zawsze wiedziały, że był on miłośnikiem ptaków i uwielbiał je obserwować. Specjalnie wyjeżdżał w tym celu na rożne wyprawy, tam, gdzie można było pewne gatunki zobaczyć. Potrafił też zatrzymać się w środku podróży na poboczu, bo zauważył, że na gałęzi siedzi rzadki gatunek - powiedziała Agnieszce Kijas córka tyskiego medyka.

W materiale wideo przygotowanym przez Kijas posłuchamy też co do powiedzenia na temat nowego muralu mają tyszanie.

Warto dodać, że placówka niebawem będzie nosić imię Janusza Mierzwy - pomysł ten wyszedł od jego pacjentów.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.