tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 5 sierpnia 2020

Jak malować ściany? Sprawdzone techniki malowania, narzędzia malarskie

Materiał partnera:

Pomalowanie ścian i sufitów daje natychmiastowy efekt zmiany wnętrza. Jak jednak pomalować ściany dobrze tak, aby cieszyły nasz wzrok nieskazitelną barwą kolorów, bez zacieków i pęcherzy? Przede wszystkim cały proces malowania trzeba gruntownie krok po kroku zaplanować. W zależności od tego co chcemy pomalować, plan będzie inny. Gdyż malowanie ściany kartonowo gipsowej czy ścian betonowych potrzebuje zostawania całkowicie innych technik. Przed przystąpieniem do pracy należy przygotować odpowiednio wnętrze i zaopatrzyć się w niezbędne przyrządy.

festfloor.produkt


Co jest potrzebne do pomalowania ściany?Przed rozpoczęciem prac malarskich należy zgromadzić potrzebne narzędzia i produkty. Podczas malowania, będzie niezbędna folia malarska do zabezpieczenia pomieszczenia oraz taśma malarska do oklejenia listw oraz wykonania odcięcia od sufitu czy innego koloru. Trzeba pamiętać o przygotowaniu wałków malarskich różnych rozmiarów, gruntu, drabiny oraz kuwetki malarskiej. W przypadku nierównych i starych powierzchni przeznaczonych do pomalowania, będzie też potrzebna szpachla do usunięcia nierówności. Po zgromadzeniu wszystkich koniecznych rzeczy, można  przystąpić do następnego etapu przygotowań. (concrete effect on the wall)

Jak malować ściany? Sprawdzone techniki malowania, narzędzia malarskie


Remont - organizacja miejsca pracyPrzygotowanie pomieszczenia do malowania, jest tak samo ważne, jak zgromadzenie wszystkich niezębnych narzędzi. Im bardziej starannie zabezpieczymy miejsce malowania, tym po skończonej pracy będziemy mieli mniej sprzątania. Pamiętajmy, że kupując nawet najdroższą farbę efekt malowania i tak będzie niezadowalający, jeśli ściana wcześniej nie zostanie przygotowana, a po zakończonej pracy na podłodze pojawią się plamy farby. Z pomieszczenia trzeba wynieść wszystkie niepotrzebne rzeczy, które by przeszkadzały w trakcie wykonywania prac malarskich,a całą resztę wraz z podłogą zabezpieczyć folią ochronną. Należy też za pomocą taśmy malarskiej pozaklejać listy i wykleić równy pasek pod sufitem, który zapobiegnie pomalowaniu sufitu i sprawi, że kolor ścian będzie równo się oddzielał. W tak przygotowanym miejscu, można rozłożyć wszystkie niezbędne narzędzia i farby, jakie będą potrzebne przy remoncie i przystąpić do oczyszczania ścian, usunięcia starej farby, zagipsowaniu dziur i nierówności. W przypadku nowszych pomieszczeń może wystarczyć tylko starcie kurzu i odtłuszczenie powierzchni. 

Jak malować ściany? Sprawdzone techniki malowania, narzędzia malarskie


Czy należy gruntować ściany?To czy farba będzie idealnie się rozkładać i nie odchodzi zależy w dużej mierze od podłoża na jakie jest nakładana. Po uzupełnieniu ubytków trzeba pamiętać, aby ścianę zagruntować. Położenie gruntu przed pomalowaniem sprawi, że wyrówna się chłonność powierzani, na której w następnym kroku będzie nakładana farba. Dzięki zastosowaniu gruntu zużyjemy mniejszą ilość farby, a jej cienka warstwa rozłoży się równomiernie na malowanej powierzchni i nie powstaną smugi.

Jak malować ściany? Sprawdzone techniki malowania, narzędzia malarskie


Jaki wałek wybrać do malowania ściany?Smugi nie tylko powstają na niezagruntowanych ścianach, jednym z powodów ich powstania może być źle dobrany wałek. Obecnie na rynku dostępne są wałki o trzech długościach włosia. Wałki z krótkim włosiem (6-10mm), średnim (13-15mm), długim (19-30mm). Wałkiem o średnim włosiu malujemy np. tynki strukturalne. Wałek z długim włosiem świetnie nadaje się do malowania chropowatych powierzani jak ścian z cegieł czy betonu. Ściany gipsowe idealnie będzie się malować wałkiem z włosiem krótkim.

Jak malować ściany? Sprawdzone techniki malowania, narzędzia malarskie


Techniki malowania ścianNakładanie farby wałkiem jest obecnie jedną z najpopularniejszych technik malowania ścian i sufitów. Jednak, gdy chcemy uzyskać inny efekt rozłożenia farby możemy wybrać spośród innych technik malarskich takich jak: malowanie pędzlem, malowanie natryskowe, szczotkowanie, gąbkowanie, a nawet tapetowanie. Każda technika malowania oferuje coś innego, przy użyciu wałków uzyskamy szybki efekt o równomiernym rozłożeniu farby. Decydując się na malowanie natryskowe musimy liczyć się z dużym wydatkiem. Jest to najdroższa, ale również najbardziej wydajna metoda malowania. Świetnie sprawdza się przy malowaniu nietypowych elementów, trudno dostępnych lub powierzchniach zewnętrznych czy przemysłowych. Gdy chcemy uzyskać nietypowy efekt warto zastosować szczotkowanie lub gąbkowanie, wtedy za pomocą gąbki lub szczotki nakłada się farbę na wybraną powierzchnie uzyskując  nierówną i nieoczywistą strukturę.

Gdy wiem już jaki efekt chcemy uzyskać wystarczy zgromadzić wszystkie niezbędne materiały i przystąpić do działania. Stosując się do powyższych wskazówek, możemy być pewni, że malowanie ścian przebiegnie bezproblemowo, a my będziemy mogli się cieszyć wnętrzem w nowych kolorach.

Jak malować ściany? Sprawdzone techniki malowania, narzędzia malarskie


Efekt betonu na ścianieJeśli surowość stylu industrialnego lub praktyczny minimalizm we wnętrzach wpisują się w nasze gusta, warto zdecydować się na betonowe elementy we wnętrzu domu lub mieszkania. Czasy, w których posadzki były jedynym skojarzeniem, jakie budził ten materiał, odeszły do przeszłości. Ostateczny wybór tego, jaką formę przyjmą betonowe elementy w naszym pomieszczeniu warto oprzeć jednak nie tylko o własne potrzeby, ale i możliwości obiektu.

Nowoczesne technologie sprawiają, że dekoracyjny beton we wnętrzach doczekał się gotowych mieszanek, które nie wymagają samodzielnego przygotowania. Ciekawym przykładem są chociażby zestawy produktów, jakie znajdziemy w ofercie firmy FESTFLOOR.