tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 30 lipca 2020
  • 31 lipca 2020

Stary dąb przewrócił się w parku. TZUK odtwarza jego opowieść

Ponad 100-letni dąb wywrócił się podczas nocnej lipcowej burzy w Parku Niedźwiadków w Tychach. Okazałe drzewo pozostanie jednak w pobliżu dotychczasowego miejsca wegetacji, aby - jak mówią pracownicy Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych, „dokonało tam swojego przyrodniczego dzieła".

Stary dąb przewrócił się w Parku Niedźwiadków · fot. TZUK


Dąb pamięta sporo z naszej tyskiej historii. Przyniósł nam wiele przyrodniczych korzyści. Jest wciąż piękny. I pożyteczny. - Postanowiliśmy zostawić go w Parku, jak najbliżej miejsca, gdzie rósł. Pozwolić mu domknąć swoją historię, wzbogacić sobą miejscową bioróżnorodność, a przy okazji opowiedzieć przechodniom, co już wie o okolicach, co pamięta... - informuje Tyski Zakład Usług Komunalnych w Tychach.

Stary dąb przewrócił się w Parku Niedźwiadków
Stary dąb przewrócił się w Parku Niedźwiadków · fot. TZUK


Po sprawdzeniu rozłożystej korony, czy nie ma w niej ptasich gniazd, usunięto gałęzie z usychającymi liśćmi i pęknięte od upadku konary. - Chcemy zostawić jak najwięcej Dębu, aby pokazać jego okazałość. Ułożyć go spokojnie i opatrzyć tabliczkami z informacjami - historycznymi i przyrodniczymi. Przez jakiś czas pozwolić, aby był naszym nauczycielem - piszą pracownicy TZUK i dodają: - Póki co, projektujemy jak to zrobić najlepiej i szukamy najbezpieczniejszego sposobu przeniesienia Dębu na trawnik, aby uwolnić do użytku chodnik, który zatarasował. Będziemy informować o kolejnych etapach tworzenia (odtwarzania) "Opowieści starego Dębu".

Stary dąb przewrócił się w Parku Niedźwiadków
Stary dąb przewrócił się w Parku Niedźwiadków · fot. TZUK

BM / tychy.info
źródło: Tyski Zakład Usług Komunalnych w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.