tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 31 lipca 2020

Metropolia złoży skargę do sądu na decyzję wojewody

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GZM: instalacja termicznego przetwarzania odpadów" podaj

Podczas Sesji Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przedstawiciele gmin członkowskich podjęli uchwałę w sprawie złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody w sprawie utworzenia spółki GZM - Czysta Energia.

Nowoczesny Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie
Nowoczesny Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie · fot. ZTPO Kraków


GZM - Czysta Energia to spółka celowa, którą chce powołać Metropolia. Jej głównym zadaniem jest przygotowanie i realizacja inwestycji związanej z budową i uruchomieniem instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Spółka ma w całości należeć do samorządów, by zapewnić stabilność cen za przetworzenie dostarczanych odpadów.

26 maja Zgromadzenie GZM podjęło uchwałę w sprawie jej powołania (pisaliśmy o tym tutaj). Została ona uchylona 1 lipca przez Wojewodę Śląskiego (tę informację znajdziecie tutaj). Według argumentacji Nadzoru Prawnego Wojewody, Metropolia nie może samodzielnie powołać tej spółki, ponieważ do ustawy, na podstawie której działa, nie jest wpisane wprost, że jej zadaniem jest „przygotowanie procesu inwestycyjnego zmierzającego do budowy i uruchomienia instalacji termicznego przekształcania odpadów”, a zagospodarowanie odpadów komunalnych jest zadaniem własnym gmin.

Metropolia ma odmienne zdanie. W wyjaśnieniu dla Wojewody argumentuje, że została powołana, aby realizować zadania ponadlokalne, które w pewnym stopniu wpisują się w zadania gminne, niemniej jednak mają wymiar metropolitalny.

- Wszakże wolą ustawodawcy było wyposażenie związku metropolitalnego w na tyle szeroki zakres zadań określonych w art. 12 ust. 1 u.z.m.ś., aby nie ograniczać sfery jego działań do konieczności poszukiwania konkretnych zadań metropolitalnych w ustawach szczególnych, które miałyby determinować w ocenie Wojewody Śląskiego czy dane zadanie wpisuje się w zakres zadań własnych GZM - możemy przeczytać w wyjaśnieniu.

BM / tychy.info
źródło: GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

GZM: instalacja termicznego przetwarzania odpadów

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GZM: instalacja termicznego przetwarzania odpadów" podaj