tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 30 lipca 2020

Uwierzyli, że ich bliski spowodował wypadek. Stracili 48 tys. zł

We wtorek oszuści nabrali seniorów na historię o wypadku drogowym spowodowanym przez ich bliskiego. Niestety tyszanie uwierzyli przestępcom i stracili 48 tysięcy złotych. Po raz kolejny przestrzegamy mieszkańców, że historie wymyślane przez sprawców są różne i bardzo wiarygodne, dlatego musimy być czujni. Nie dajmy się zwieść!

28 lipca dyżurny tyskiej komendy otrzymał zgłoszenie o oszustwie. Dotyczyło ono historii o członku rodziny, który rzekomo spowodował śmiertelny wypadek i aby nie został aresztowany, należy wpłacić dużą kwotę pieniędzy. Niestety, starsze małżeństwo dało się nabrać i straciło 48 tys. złotych.

Policjanci przypominają, co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów:
  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta - zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.
  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.


- Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie - apelują policjanci.

oszustwo

BM / tychy.info
źródło: KMP Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.