tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 29 lipca 2020
  • 2 sierpnia 2020

Tychy w czołówce najbogatszych samorządów w Polsce

Wśród miast na prawach powiatu Tychy zajęły 12. miejsce w Polsce i 4. w województwie śląskim w rankingu zamożności samorządów przygotowywanym od kilkunastu lat przez Czasopismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

Urząd Miasta Tychy - 06.2019
Tychy w czołówce najbogatszych samorządów w Polsce · fot. tychy.info


Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od lat: dochody każdego samorządu dzielone są przez liczbę ludności.

Jak mówią autorzy rankingu - prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska: w dochodach samorządów pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność).

Analizując budżety gmin odjęto także składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą tak zwany „podatek janosikowy” oraz do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji fiskalnych.

Tychy z wynikiem 5112, 73 zł per capita na osobę (w ubiegłym roku wyniosło to 4922,19 zł) wśród miast na prawach powiatu zajęły 12. miejsce (w ubiegłym roku miasto było na 11. pozycji). Zwycięzcą w tej kategorii jest Sopot. Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce rankingu zajęły: Płock, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Krosno, Ostrołęka, Nowy Sącz, Konin, Tarnów, Bielsko-Biała. 11. miejsce, tuż przed Tychami zajął Zamość.

Wśród miast wojewódzkich zwyciężyła Warszawa przed Wrocławiem i Opolem, a wśród gmin wiejskich najlepszy podobnie jak przed rokiem okazał się Kleszczów przed Rewalem i gminą Rząśnia w woj. łódzkim. Wśród powiatów najlepszy okazał się powiat człuchowski w woj. pomorskim.

BM / tychy.info
źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.