tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 28 lipca 2020

AUKSO ponownie ze wsparciem od Ministerstwa Kultury

27 lipca Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Piotr Gliński oraz Andrzej Dziuba - Prezydent Tychów podpisali aneks do umowy dotyczącej współprowadzenia przez Ministra Kultury jednej z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie - Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO.

Minister kultury kontynuuje współpracę z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO
Minister kultury kontynuuje współpracę z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO · fot. UM Tychy


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach umowy podpisanej w czerwcu 2018 roku na 3 lata, a dziś przedłużonej o kolejne trzy, będzie rocznie przekazywać orkiestrze 685 tysięcy złotych. Dofinansowanie z budżetu miasta wynosi 2 285 000,00 zł. - Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO to duma naszego miasta i wizytówka nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Bardzo się cieszę z podpisania tego dokumentu. Jest to kolejny wyraz uznania dla dorobku tej znakomitej orkiestry . Jestem pewien, że dzięki tym środkom uda się zrealizować kolejne ambitne projekty, pokazujące kunszt i umiejętności muzyków, na czele z maestro Markiem Mosiem - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Ministerialne środki zostaną przeznaczone na kontynuację festiwalu Ausodrone - projektu realizowanego w Tychach z najwybitniejszymi artystami sceny klasycznej, jazzowej i elektronicznej. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w listopadzie. -Otrzymane wsparcie to dla nas wielka pomoc, zaszczyt, ale i odpowiedzialność. Wykorzystamy je najlepiej jak potrafimy. Wkrótce przedstawimy szczegóły tegorocznej edycji festiwalu Auksodrone - już teraz wszystkich zapraszam na to wydarzenie - zachęca Piotr Szczepanik z Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO.

AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy · fot. Wojciech Wandzel


AUKSO - jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie

AUKSO - powołane ponad 20 lat temu, przez grupę absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą - od początku miało być obszarem dla artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej jakości.

Nazwa AUKSO, z greckiego - wzrastanie - stała się dewizą zespołu. Odnosi się do aspiracji tworzących go muzyków, wyznacza jednocześnie kierunek ich zawodowej drogi. Mówi o potrzebie doskonalenia i konsekwencji, o podejmowaniu wyzwań i otwarciu. W tę ideę wpisują się projekty edukacyjne podejmowane przez AUKSO. Od 2000 roku na Podlasiu odbywa się „Letnia Filharmonia AUKSO”, której orkiestra jest gospodarzem. W wyjątkowej atmosferze jednego z najpiękniejszych zakątków Polski organizowane są kursy mistrzowskie, próby otwarte, koncerty, które przyciągają młodych muzyków i melomanów z całego kraju.

Repertuar zespołu rozpięty jest od klasyki po muzykę współczesną, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Prawykonania swoich utworów powierzali zespołowi m.in. Wojciech Kilar, Zbigniew Bujarski, Aleksander Lasoń, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Piotr Moss, czy Cezary Duchnowski. AUKSO jest cenionym interpretatorem twórczości polskich kompozytorów - ma na koncie liczne albumy z repertuarem m.in. Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara i Zbigniewa Preisnera. Nagrywa też z powodzeniem muzykę filmową kompozytorów o światowej sławie takich jak m.in. Elliot Goldenthal, czy ścieżki dźwiękowe do gier komputerowych.

Szczególnie interesująca dla AUKSO jest strefa pogranicza - łączenie klasyki z jazzem, muzyką alternatywną, rockiem i poszukiwanie dla tych gatunków wspólnego mianownika - lub odwrotnie: zabawa przeciwieństwami i zderzanie odrębnych języków muzycznych. W tym obszarze AUKSO współpracowało z takimi osobowościami świata muzyki jak: Leszek Możdżer, Tomasz Stańko, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, czy Motion Trio.

Szerokim echem odbiła się współpraca AUKSO z Aphex Twinem i Jonnym Greenwoodem w ramach Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu w 2011 roku. Projekty te zostały uhonorowane nagrodą „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Wydarzenie Roku 2011”. Współpraca ta zaowocowała wydanym rok później nakładem amerykańskiej kultowej wytwórni Nonesuch głośnym albumem pt. „Krzysztof Penderecki / Jonny Greenwood” zestawiającym repertuar Profesora Pendereckiego i inspirowane jego twórczością kompozycje Jonnego Greenwooda. AUKSO jest laureatem Nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2011” w kategorii „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej” za zrealizowany wspólnie z Januszem Olejniczakiem album pt. „CHOPIN. Wydanie Narodowe”.

BM / tychy.info
źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.