tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 23 lipca 2020
  • 30 lipca 2020

Prewencyjne kontrole komunikacji miejskiej. PKM Tychy bez zarzutu

Zarząd Transportu Metropolitalnego zacieśnia współpracę z organami uprawnionymi do kontroli kierowców i pojazdów komunikacji miejskiej. Już pod koniec lipca Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego oraz Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach będą częściej przeprowadzać badania o charakterze prewencyjnym. Inicjatywę ZTM zaaprobowali przedstawiciele przewoźników obsługujących linie komunikacji miejskiej.

Kontrola w PKM Tychy - 30.07.2020 · fot. ZTM


- Dziś w Tychach we współpracy z Inspekcją Transportu Drogowego, Wydziałem Ruchu Drogowego - Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach i Komenda Miejska Policji w Tychach skontrolowaliśmy prawie 110 pojazdów i kierowców. Badano m.in. stan psychofizyczny kierowców oraz sprawdzano dokumenty uprawniające do prowadzenia pojazdów komunikacji miejskiej. Nie wykazano nieprawidłowości. Tak trzymać PKM Tychy Sp z o. o. - czytamy na facebookowym profilu ZTM.

Jednocześnie Zarząd Transportu Metropolitalnego zapowiada kolejne kontrole w najbliższych dniach.

W spotkaniu poświęconym dodatkowym kontrolom kierowców wzięli udział przedstawiciele ZTM, KWP, WITD oraz przewoźnik
W spotkaniu poświęconym dodatkowym kontrolom kierowców wzięli udział przedstawiciele ZTM, KWP, WITD oraz przewoźników obsługujących linie komunikacji miejskiej · fot. ZTM


Po wypadkach w Warszawie, gdzie kierowcy autobusów jeździli pod wpływem narkotyków, ZTM podejmuje dodatkowe działania prewencyjne. Pomimo, że w historii ZTM nie odnotowano ani jednego przypadku podobnego do tych ze stolicy, to powinny być podejmowane dodatkowe działania o charakterze prewencyjnym. Z takiego założenia wyszedł metropolitalny organizator komunikacji miejskiej i zgodzili się z tym przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz przewoźników.

- W czerwcu ubiegłego roku podpisaliśmy list intencyjny z WITD, ponieważ bezpieczeństwo podróżnych to kwestia priorytetowa. To też jedna z przewag konkurencyjnych komunikacji miejskiej, o którą stale się troszczymy. Chcemy, żeby mieszkańcy Metropolii mieli tego pełną świadomość - podkreślała podczas spotkania dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska.

Rolą ZTM jest między innymi kontrola kierowców i pojazdów. Terenowe służby organizatora komunikacji miejskiej sprawdzają m.in. czystość, oznakowanie i wyposażenie taboru, sprawność kasowników czy też fakt opóźnień i przyspieszeń. Kwestią związaną z bezpieczeństwem, którą organizator transportu może w ograniczonym stopniu kontrolować, pozostaje jakość pracy kierującego. - W tym zakresie w 2019 r. odnotowaliśmy 103 nieprawidłowości, a tylko w pierwszym półroczu tego roku już 106 - porównuje Gutowska. - Nasze działania to jednak za mało. Stąd intensyfikacja współpracy z WITD oraz Policją. Cieszy nas fakt, że przewoźnicy podzielają nasz punkt widzenia i chętnie wezmą udział w prewencyjnych kontrolach - dodaje.

Kontrola pojazdu wykonywana przez WITD
Kontrola pojazdu wykonywana przez WITD · fot. ZTM


Podmiotami uprawnionymi do przeprowadzania badań na obecność narkotyków i trzeźwość kierowców oraz kontroli stanu technicznego pojazdów są funkcjonariusze policji oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Przedstawiciele obu instytucji pozytywnie odnieśli się do propozycji ZTM dotyczącej zwiększenia liczby prewencyjnych kontroli, czyli takich, które są przeprowadzane zanim autobus wyjedzie na trasę.

- Zależy nam na tym, aby zapewnić pasażerom, przewoźnikom i służbom odpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa maksimum pewności, że wszystko odbywa się zgodnie z przepisami, a kierowcy są w dobrym stanie psychofizycznym, nie są pod wpływem żadnych środków i spełniają wszystkie wymagania. Prewencja ma tutaj kluczowe znaczenie - mówi Śląski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Anna Sokołowska-Olesik. - Działanie profilaktyczne jest lepsze niż leczenie skutków. Kierowcy będą zatem kontrolowani przy wyjeździe, bądź też wtedy, kiedy się zmieniają. To wszystko po to, aby korzystający z transportu publicznego czuli się bezpieczni, dzięki temu, że są przewożeni przez profesjonalnych przewoźników i odpowiedzialnych kierowców.

BM / tychy.info
źródło: Zarządu Transportu Metropolitalnego

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.