tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 22 lipca 2020

Rusza program OZE - prezydent podpisał umowę na 20,5 mln zł

Kolektory słoneczne, powietrzne pompy ciepła, kotły na biomasę czy fotowoltaika - w sumie 960 nowych instalacji zostanie zamontowanych w Tychach - w mieście rusza właśnie program OZE. We wtorek, 21 lipca marszałek województwa wręczył umowę na dofinansowanie projektu „Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach” Andrzejowi Dziubie, prezydentowi miasta Tychy.

Marszałek województwa wręczył umowę na dofinansowanie projektu OZE Andrzejowi Dziubie, prezydentowi miasta Tychy
Marszałek województwa wręczył umowę na dofinansowanie projektu OZE Andrzejowi Dziubie, prezydentowi miasta Tychy · fot. Urząd Marszałkowski


W uroczystym przekazaniu umów uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski i wicemarszałek Wojciech Kałuża, a także prezydent Tychów Andrzej Dziuba, burmistrz Ustronia Przemysław Korcz oraz prezes zarządu Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju, Bogdan Traczyk.

- Inwestujemy kolejne środki, by województwo śląskie się rozwijało. Stawiamy na odnawialne źródła energii, turystykę i rewitalizację terenów poprzemysłowych, co przełoży się na poprawę jakości powietrza, redukcję zanieczyszczeń i lepszą jakość życia. Wspieramy również sektor MŚP, bo małe i średnie firmy są motorem napędowym śląskiej gospodarki - mówił marszałek Jakub Chełstowski.

- Te projekty spełniają realne potrzeby mieszkańców regionu. W nowej strategii rozwoju województwa i w nowym okresie unijnego programowania zamierzamy stawiać na tego typu przedsięwzięcia, bo dzięki nim stajemy się atrakcyjnym miejscem do życia i inwestowania - podkreślał wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Tychy z lotu ptaka, stadion miejski
Rusza program OZE w Tychach · fot. tychy.info


Na realizację projektu miasto Tychy otrzymało 20 562 052,07 zł dotacji. Brakującą kwotę 2 671 499,43 zł (11,5%) dołoży miasto ze swojego budżetu, tak, aby zapewnić mieszkańcom 100% finansowania.

- Blisko 700 osób, które złożyły deklaracje udziału na przełomie lat 2018/2019 będzie mogło rozpocząć montaż kolektorów słonecznych, powietrznych pomp ciepła, kotłów na biomasę lub instalacji fotowoltaicznych. W sumie w ramach tego programu zostanie zamontowanych 960 instalacji - mówi Bożena Nowak, naczelnik wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich w UM Tychy.

Obecnie miasto prowadzi postępowanie przetargowe na wybór operatora prowadzącego w imieniu miasta realizację projektu. Umowa z operatorem ma zostać podpisana na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy rozpoczną się działania weryfikujące listę mieszkańców - uczestników projektu, podpisywanie umów (mieszkaniec-miasto) oraz realizacja we własnym zakresie (przez samodzielnie wybraną firmę) wybranych instalacji.

- Mieszkańcy, którzy zgłosili się do udziału w programie długo czekali na tę chwilę - cieszę się, że nareszcie rozpoczynamy realizację tego programu. Jego uczestnicy będą mogli zainstalować np. kolektory czy pompy ciepła właściwie bez ponoszenia żadnych kosztów. Dzięki wysokiemu poziomowi dofinansowania, bo wynoszącemu aż 88,5%, mogliśmy podpisać umowę w obliczu spadających dochodów budżetu, na który wpływ miał rozwój epidemii COVID-19 - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. - Liczymy, że wpłynie to na poprawę jakości powietrza w Tychach oraz przyczyni się do zmniejszenia kosztów energii i ogrzewania - dodaje prezydent Tychów.

Prace potrwają 1,5 roku. Zgodnie z umową termin realizacji całego projektu to 31 grudnia 2021.

BM / tychy.info
źródło: UM Tychy, Urząd Marszałkowski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.