tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 10 lipca 2020
  • 12 lipca 2020

[Trasy rowerowe] Z wizytą na południu. Jedziemy na bielski Rynek

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj

Zapraszamy na kolejny opis trasy rowerowej w naszym regionie. Tym razem chcemy zabrać Was na południe, do Bielska-Białej na tamtejszy Rynek.

testujemy trasy rowerowe, trek


Naszą jazdę rozpoczniemy od dworca PKP w Tychach, gdzie wjedziemy na szlak rowerowy oznaczony kolorem czerwonym. Dojedziemy nim aż do centrum Bielska-Białej. Co ciekawe, droga ta zaprowadzić nas może aż do Przełęczy Glinka w Beskidzie Żywieckim. My jednak pojedziemy dużo bliżej. Od naszego miasta do Pszczyny jedziemy głównie leśnymi drogami, o czym pisaliśmy w poprzednim odcinku naszego cyklu "Trasy rowerowe" - o ciekawych miejscach, które można zobaczyć na trasie - zajrzyj tutaj.

Warto zaplanować dłuższą chwilę odpoczynku w Pszczynie, gdzie przejeżdżać będziemy obok Pokazowej Zagrody Żubrów oraz Muzeum Zamkowego. To dwa ciekawe miejsca, które można zwiedzić. W Zagrodzie można zapoznać się ze zwyczajami nie tylko żubra, największego ssaka w Europie, ale również poznać inne zwierzęta zamieszkujące tereny południowej Polski tj. muflony, jelenie, sarny, daniele oraz pozostałych mieszkańców obiektu tj. kaczki krzyżówki, kazarki rdzawej, bernikli, gęsi łabędzionosej, łabędzi oraz pawi indyjskich. Na terenie Zagrody znajduje się obiekt muzealno-edukacyjny, w którym istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć przyrodniczych. Przez obiekt prowadzi ścieżka edukacyjna, tablice przedstawiające las jako ekosystem oraz ekspozycje prezentujące faunę i florę.

pszczyna, park, zamek
Park i Zamek w Pszczynie · fot. tychy.info


Z kolei pszczyński zamek ma bogatą historię, o której można przeczytać tutaj. My wspomnimy jedynie, że jest to dawna rezydencja magnacka, która powstała w miejscu obronnego gotyckiego zamku z początku XV wieku, zbudowanego w miejscu wcześniejszej fortyfikacji. Następnie zamek przebudowano w XVI wieku w stylu renesansowym, a w XVIII wieku w stylu barokowym i ponownie w XIX wieku w stylu francuskiego baroku z czasów Ludwika XIII.

Po zwiedzeniu obiektów jedziemy dalej szlakiem czerwonym. W Pszczynie, za nowo budowanym rondem przy ulicach Cieszyńskiej/Zdrojowej wjeżdżamy na ścieżkę rowerową, którą jedziemy aż do korony zapory Jeziora Goczałkowickiego. Przy drodze znajdują się sklep spożywczy oraz restauracja o nazwie "Makuś". Warto tutaj zaopatrzyć się w napoje i prowiant, ponieważ nasza dalsza droga będzie raczej uboga w sklepy. Przy samej koronie zapory w Goczałkowicach znajdują się wiaty oraz miejsca na pierwszy podczas naszej wyprawy odpoczynek.

pszczyna,rower,jezioro,goczałkowice,lovesilesia,zapora,fotodnia,instagram
Rowerzyści na koronie zapory Jeziora Goczałkowickiego · fot. tychy.info


Niestety, na koronie zapory znika oznaczenie czerwonego szlaku rowerowego, dlatego musimy dojechać do jej końca, aby wjechać w kolejną wyznaczoną ścieżkę dla rowerów, tym razem o kolorze zielonym, która poprowadzi nas pod basen MOSiR w Czechowicach-Dziedzicach. Pojedziemy tutaj na początku leśną drogą, a późnej asfaltem. Ślad trasy na mapie Google dostępny jest tutaj. Przy basenie MOSiR Czechowice-Dziedzice wracamy na czerwony szlak rowerowy. Od tego momentu jest on raczej dobrze oznaczony i prowadzi głównie przez boczne drogi.

Wnętrze kościoła pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach
Wnętrze kościoła pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach · fot. https://www.odkupiciela.katolik.bielsko.pl


W Czechowicach Południowych, kilkaset metrów od czerwonego szlaku rowerowego, warto odwiedzić perełkę czechowickiej architektury - kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela. Przygotowanie projektu zlecono architektowi Stanisławowi Niemczykowi, projektantowi innych znanych kościołów, m.in. p.w. Ducha Świętego w Tychach i pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie. - Tu, na skrawku terenu pomiędzy linią kolejową i drogą, powstaje zadziwiająca architektura czarująca zarówno znakomitym układem wnętrz - przestrzeni zewnętrznych, które wprowadzają nas do wnętrza kościoła w sposób doskonale wyreżyserowany, jak i tym, co jest stałą cechą warsztatu autora - niesamowitym splotem efektów materiałów, detali i kameralności przestrzeni - możemy przeczytać o świątyni w magazynie branżowym "Architekt".

zamek, chrobrego, słonecznie
Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej · fot. tychy.info


Od Komorowic, już za granica Czechowic-Dziedzic i Bielska-Białej, aż do ronda przy ulicach Kwiatkowskiego/Grażyńskiego pojedziemy wygodną ścieżką rowerową. Czerwony szlak poprowadzi nas do skrzyżowania ulicy Cechowej i 11 Listopada w Bielsku-Białej. Aby dotrzeć na bielski Rynek, musimy dojechać do ulicy Przechód, gdzie będziemy mogli przejechać pod ulicą 3 Maja i dotrzeć do bielskiego placu Chrobrego. Tutaj na uwagę zasługuje posiadająca bogatą tradycję kawiarnia "Cafe Mucha". Możemy w niej wypić pyszną kawę czy zjeść wyśmienite ciasta. W lecie możemy usiąść również w ogródku piwnym. Będąc na placu Chrobrego trudno nie wspomnieć również o Zamku Sułkowskich, który jest jedną z wizytówek Bielska-Białej. Wznosi się on w centrum miasta i jest najstarszą i największą zabytkową budowlą stojącą na terenie historycznego miasta Bielska. Według legendy w jego miejscu miał znajdować się niegdyś gródek rozbójników napadających na podróżujących tamtędy kupców. Książę opolski Kazimierz († 1229/30) miał zdobyć ową fortalicję i wytępić zbójców, zaś w miejscu tym wystawić zameczek myśliwski, który z czasem rozbudowany został do postaci okazałego zamku, przy którym rozwinęło się miasto Bielsko.

rynek w Bielsku-Białej
Rynek w Biesku-Białej · fot. bielsko.info


Aby dojechać do bielskiego Rynku, musimy nieco się wspiąć ulicą Wzgórze lub Orkana. Sam Rynek w Bielsku-Białej może pochwalić się bogatą historią. Jego kształt nie zmienił się od czasów lokacji miasta w XII wieku, zabudowa zaś pochodzi głównie z XVII-XVIII wieku. Kamienice, które mieszczą się przy nim, są odnowione lub systematycznie remontowane. Na placu znajdują się dwie, przykryte szkłem pancernym, ekspozycje archeologiczne: fundamenty XVII-wiecznej wagi miejskiej oraz kamienna studnia z tego samego okresu. Są to relikty dawnej zabudowy Rynku odnalezione w czasie prac archeologicznych w latach 90. XX wieku. W części zachodniej wydzielono przestrzeń, na której ustawiana jest estrada podczas koncertów i innych wydarzeń masowych odbywających się na Rynku.

Przy głównym placu Bielska-Białej znajdują się liczne kawiarnie i ogródki, w których można odpocząć w letnie dni. My wybraliśmy się do herbaciarni "Assam" oraz do lodziarni "Jednorożek", w której można zasmakować prawdziwych, rzemieślniczych lodów. Powrócić do Tychów z Bielska-Białej po całodziennej wycieczce można wygodnie pociągiem Kolei Śląskich, które odjeżdżają ze znajdującego się nieopodal bielskiego dworca PKP.

Mapę czerwonego szlaku rowerowego z Tychów do Bielska-Białej można pobrać tutaj lub zeskanować poniższy kod QR.

qr bb


TREK Bielsko-Biała

43-300 Bielsko-Biała
ul. Przekop 10

tel. 33 443 20 66

mp / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Ścieżki rowerowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj