tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 6 lipca 2020
  • 7 lipca 2020

Zapchane przepusty to główny powód zalewisk. Kto powinien je czyścić?

Problem niedrożnych przepustów wraca zawsze po gwałtownych i intensywnych opadach deszczu. Z analiz Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach wynika, że w dużej mierze podtopienia dróg czy posesji spowodowane są przez zapchane przepusty pod zjazdami do prywatnych posesji. Kto powinien je czyścić?

Zapchane przepusty to główny powód zalewisk
W czasie intensywnych opadów zapchane przepusty to główny powód powstawania zalewisk · fot. MZUiM


Do obowiązków zarządcy drogi należy oczyszczanie rowów znajdujących się w pasie drogi publicznej, ale bardzo często dochodzi do sytuacji, że rowy są drożne, a i tak odwodnienie nie jest w pełni sprawne. Powodem są zapchane przepusty.

- Nie może ich oczyścić samorząd, bo w świetle ustawy o drogach publicznych, obowiązek utrzymania zjazdów, łącznie ze znajdującymi się pod nimi przepustami należy do właścicieli lub użytkowników gruntów przyległych do drogi - mówi Agnieszka Kijas, rzecznik Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. - Minimalna średnica rury pod zjazdem powinna wynosić 40 cm, a dodatkowo zjazd powinien posiadać trwałe, obustronne murki oporowe.

Brak stałej, systematycznej konserwacji przepustów, przy obfitych opadach deszczu prowadzi do lokalnych podtopień i zalewania posesji. Zarośnięte i zamulone przepusty nie odprowadzają wtedy nadmiaru wód, przez co tworzą się zastoiska powodujące podtapianie przyległych gruntów.

- Problemem jest również celowe niszczenie i zaśmiecanie rowów, a także zasypywanie przepustów kamieniami - wyjaśnia Agnieszka Kijas i dodaje: - Apelujemy do mieszkańców o sprawdzenie i bieżące oczyszczanie przepustów leżących przy prywatnych działkach. Chodzi przecież nie tylko o porządek i estetykę, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

BM / tychy.info
źródło: MZUiM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.