tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 4 lipca 2020

Podcast DO:ST:AR:TU: rozmowy z ludźmi sportu z Tychów

Nazwa DO:ST:AR:TU dotychczas kojarzona była z platformą, na której sportowcy mogą zapisać się na zawody. Teraz pod tą marką powstają także podcasty z rozmowami ze sportowcami, trenerami, czy fizjoterapeutami związanymi z naszym miastem. Autorem projektu jest tyszanin Aleksander Osmałek. Nagrania są dostępne w serwisach Spotify oraz YouTube.

dostartu
Aleksander Osmałek rozmawia z Armandem Surwiło w studiu podcastu DO:ST:AR:TU - 25.06.2020 · fot. DO:ST:AR:TU


Podcast skierowany jest do biegaczy, kolarzy, czy triatlonistów - wszystkich, którzy trenują i żyją sportem. Jak podkreśla autor cyklu, Aleksander Osmałek, to projekt robiony przez tyszan dla tyszan. Podcast jest przestrzenią w sieci dla wielu ciekawych historii o tym, jak sport stał się głównym celem w życiu ludzi związanych z różnymi dyscyplinami. Do każdego odcinka zapraszane są osoby związane ze światem sportu. Autor projektu zapowiada, że nie zabraknie wśród gości dietetyków, trenerów, organizatorów zawodów, mechaników, czyli wszystkich ważnych osób, które pomogą słuchaczom w przygotowaniu się do zawodów czy treningów.

- Projekt realizuję razem ze znajomym dźwiękowcem, Adrianem Zielińskim. Jesteśmy związani z aplikacją DO:ST:AR:TU - tyską firmą, która ma już ogólnopolski zasięg. Na początku chcemy przede wszystkim zapraszać do naszego studia gości z Tychów, a następie rozszerzyć działalność na pozostałe miasta regionu: Katowice, Bielsko, czy Pszczynę. Chcemy działać lokalnie. Ten podcast jest tylko częścią całego projektu, który planujemy realizować. W dalszej kolejności chcemy przygotować relacje z zawodów odbywających się w Tychach oraz nakręcić dokumenty o naszych sportowcach. Dzięki podcastowi będziemy mogli dotrzeć do wielu sportowców z Tychów. Dla nas to najlepsze, najprostsze medium do tworzenia materiałów. Chcemy, aby nasza platforma była miejscem spotkań ludzi związanych z triatlonem, pływaniem, bieganiem. Chcemy dostarczać treści zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów, dla wszystkich, którzy chcą posłuchać ciekawych historii ludzi i porad na temat treningów - mówi Aleksander Osmałek, redaktor podcastu.

- Działamy non-profitowo, wszystko robimy z pasji. Nie chcemy, aby nasza platforma DO:ST:AR:TU służyła tylko do zapisów - chcemy dawać ludziom coś więcej, a także wyjść naprzeciw oczekiwaniom sportowców - stworzyć im przestrzeń, gdzie będą mogli się zaprezentować. Zawsze cos wokół zawodów się dzieje, każdy zawodnik ma swój plan treningowy i własną historię: ktoś zaczął biegać, żeby schudnąć, ktoś inny, bo ma problemy z sercem. Takich historii jest bardzo dużo, chcemy je przybliżać ludziom, żeby mogli się utożsamiać i inspirować - dodaje Osmałek.

Autor podcastu jest fotografem i operatorem filmowym, twórcą materiałów wideo - głównie reklamowych. - Całe życie interesuję się sportem, jestem z nim związany zawodowo, bo nagrywam na całym świecie materiały o profesjonalnych sportowcach, głównie rowerzystach, a także o motocrossie. Pracowałem m.in. dla Redbulla. Oprócz tego sam amatorsko biegam i pływam, uprawiam kolarstwo. Ponieważ koronawirus ograniczył mi możliwość wykonywania pracy i mam więcej wolnego czasu, mogę dzięki podcastowi przekazać innym swoją wiedzę i doświadczenie, które zdobyłem, spędzając czas z profesjonalistami ze świata sportu z całego świata - mówi Aleksander Osmałek.

Jednym z ostatnich gości w studiu DO:ST:AR:TU: był 59-letni tyski triatlonista Armand Surwiło - wicemistrz świata w cross triatlonie, który startował w mistrzostwach świata 1/2 Iron Man'a oraz wielokrotnie w zawodach xTerra. Jego największy sukces to podwójne srebro na mistrzostwach świata w cross triathlonie na Hawajach.
Rozmówcą Osmałka był także Paweł Kosek - mieszkaniec Tychów, który przygodę z bieganiem zaczął małymi krokami w grudniu 2008 roku, kiedy miał 17 lat. Od tamtej pory ukończył wiele zawodów, a sporo z nich wygrał. Paweł gości na różnych dystansach od krótkich ulicznych biegów, przez półmaratony, maratony i biegi ultra. Bierze udział w tych mało znanych zawodach oraz tych prestiżowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie stawał na różnych stopniach podium. Spełnił swoje największe sportowe marzenie zostając powołanym do reprezentacji Polski biegów ultra. W rozmowie z Aleksandrem Osmałkiem opowiedział m.in o treningach wysokogórskich, radzeniu sobie z przetrenowaniem, morfologii krwi biegacza i o tym, jak połączyć treningi własne z ćwiczeniem innych.

Pierwszym gościem Osmałka był Jarek Kocur, triatlonista i biegacz górski, który w 2014 i 2015 wygrał zawody górskie Beskidy Ultra Trail na dystansie 60 oraz 90 kilometrów. Zdobył tytuł Mistrza Polski w triatlonie na dystansie Iron Man w kategorii do 29 lat. Zajął drugie miejsce w Zamieci czyli zimowym 24h godzinnym ultra maratonie. Na jego koncie znalazła się też wygrana w Diablaku - górskim triatlonie organizowanym w Żywcu, gdzie suma przewyższeń to 5200 m.
W studiu DO:ST:AR:TU pojawił się także śląski fizjoterapeuta, Paweł Janczyk, który opowiedział, czym jest taping i skąd się pojawił wśród sportowców, jak fizjoterapia zmieniła się w przeciągu ostatnich 25 lat, a także o tym, jaką rolę ogrywa fizjoterapeuta w życiu biegacza i jak unikać kontuzji podczas treningów.
Kolejni goście, którzy pojawią się w studiu to Arek Ługowski, tyszanin i właściciel sklepu rowerowego Kieta. Osmałek porozmawia też z Krzysztofem Pobożniakiem, trenerem, biegaczem i bokserem, który uprawia też crossfit i jest założycielem Irons Tychy. W kolejce jest jeszcze Sandro Surwiło. W studiu nagraniowym będzie też gościł trener polskiej kadry niepełnosprawnych pływaków.

Podcastu możecie posłuchać na
Spotify oraz na kanale YouTube DO:ST:AR:TU.

Projekt można śledzić także na Instagramie oraz Facebooku:
www.instagram.com/dostartu/
www.facebook.com/dostartu

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.