tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 1 lipca 2020
  • 4 lipca 2020

[ZDJĘCIA] Tyskie Linie Trolejbusowe zaprezentowały nowe elektrobusy

W środę, 1 lipca Tyskie Linie Trolejbusowe oficjalnie zaprezentowały najnowsze nabytki - dwa elektrobusy. Z tej okazji odbyły się specjalne przejazdy dla zainteresowanych.

Tyskie Linie Trolejbusowe zaprezentowały nowe elektrobusy - 1.07.2020 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


Najnowsze nabytki Tyskich Linii Trolejbusowych to autobusy elektryczne Solaris Urbino 12 electric. Są to pojazdy dwunastometrowe, w pełni niskopodłogowe, mogą na pokład zabrać 80 pasażerów. Są to także pierwsze w Tychach autobusy z zeroemisyjnym napędem elektrycznym, w którego skład wchodzą 4 zestawy baterii trakcyjnych o łącznej mocy 160kWh, a także silniki w piastach kół. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, w przestrzeni pasażerskiej jest więcej miejsc siedzących dostępnych bezpośrednio z niskiej podłogi, w porównaniu do pojazdów z klasycznym silnikiem klatkowym.

Uzupełnieniem ekologicznego napędu jest system ogrzewania zasilany CNG - są to pierwsze autobusy elektryczne w Polsce z ogrzewaniem gazowym. Pozwoliło to na wyeliminowanie oleju opałowego, który do tej pory stosowany był powszechnie w elektrobusach do ogrzewania.

Autobusy wyposażone są w szereg udogodnień dla pasażerów, obok klimatyzacji cało pojazdowej znajdziemy wydzielone siedzenia dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, miejsce dla niepełnosprawnych, a także bogato wyposażony system informacji pasażerskiej.

Tyskie Linie Trolejbusowe zaprezentowały nowe elektrobusy - 1.07.2020
Tyskie Linie Trolejbusowe zaprezentowały nowe elektrobusy - 1.07.2020 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


Elektrobusy zostały zakupione w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Docelowo będą kursowały na linii 291, która dziś obsługiwana jest klasycznymi autobusami. Zanim to nastąpi, pojazdy zostaną przetestowane na liniach trolejbusowych.

Jedno ładowanie wystarcza na przejechanie około 140 kilometrów. Aby proces ładowania przebiegał sprawnie, w zatoce przy przystanku Szpital Wojewódzki zainstalowana została szybka ładowarka pantografowa o mocy 200kW. Pozwala ona na naładowanie baterii dużym prądem w krótkim czasie, dzięki czemu nie ma konieczności wyłączania autobusów z ruchu, aby je naładować.

Tyskie Linie Trolejbusowe postawiły w tym przypadku na elektrobusy, ponieważ trudno byłoby linię 291 obsługiwać klasycznymi trolejbusami, jedynie niewielka część jej trasy pokrywa się z siecią trakcyjną. Dlatego też została podjęta decyzja o zastosowaniu tutaj pojazdów niezależnych od sieci napowietrznej. Autobusy elektryczne będą w Tychach funkcjonować równolegle z trolejbusami. Systemy te mogą wzajemnie się uzupełniać i współistnieć.

BM / tychy.info
źródło: Tyskie Linie Trolejbusowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.