tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 28 czerwca 2020

Dobry, średni, zły... Jak wybrać szkołę ponadpodstawową w zależności od wyniku z egzaminu ósmoklasisty

Materiał partnera:

Jeszcze do niedawna z powodu pandemii koronawirusa nie wiadomo były kiedy i czy w ogóle odbędzie się egzamin dla ósmoklasistów. Aktualnie nastolatkowie są już po i mogą odetchnąć, choć już niedługo zostaną ogłoszone wyniki. Oczywiście ilość zdobytych punktów ma duży wpływ na to, do jakiej szkoły młodzież się dostanie. W dzisiejszym poradniku doradzimy Wam, jak wybrać szkołę ponadpodstawową w zależności od otrzymanego wyniku z egzaminu.

Dobry, średni, zły... Jak wybrać szkołę ponadpodstawową w zależności od wyniku z egzaminu ósmoklasisty


Nie tylko wynik ma znaczenieSystem rekrutacyjny na szczęście jest tak skonstruowany, że wpływ na to czy dostaniecie się do wybranej szkoły ponadpodstawowej, ma nie tylko wynik jaki otrzymacie z egzaminu, ale liczą się także punkty ze świadectwa 8 klasy. Dlatego też jeżeli „powinie Wam się noga”, wszak był to Wasz pierwszy poważny egzamin, nie tracicie całkowicie szansy na dostanie się do wybranej szkoły. Oczywiście warto tak czy inaczej aplikować do wymarzonych placówek, być może znajdziecie się w nich na liście przyjętych, a może dostaniecie się z listy rezerwowych.

Co zrobić, gdy egzamin poszedł źle?Nie wszyscy młodzi ludzie do egzaminu podeszli poważnie, część z Was niestety go zbagatelizowała. Przyczyn takiego stanu rzeczy zapewne jest wiele, a panujące epidemia i brak zajęć w szkołach na pewno nie pomogły. Nie jest to jednak koniec świata, nawet jeżeli Wasz wynik był co najmniej słaby. Owszem nie dostaniecie się do najlepszych placówek, ale do jakiejś się dostaniecie. Tutaj kluczowe znaczenie ma wybór szkoły. Zły wynik nie sprawia, że powinniście aplikować do szkoły branżowej, tym bardziej że i w niej poziom nauczania może być wysoki. Najlepiej odpowiedzieć sobie na pytanie, co zamierzacie robić w przyszłości. Liczy się także czy chcecie po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej pracować w zawodzie czy raczej myślicie o studiach. W pierwszym przypadku najlepsze perspektywy daje właśnie szkoła branżowa, która uczy konkretnego zawodu. Możecie także pójść do technikum. Natomiast liceum kształci ogólnie, często pod dane kierunki studiów.

Średni wynik z egzaminu - jaką szkołę wybrać?Tak jak już wspominaliśmy, na to czy dostaniecie się do danej szkoły ponadpodstawowej ma wpływ nie tylko sam egzamin, ale też oceny na świadectwie. A więc, jeżeli napisaliście średnio egzamin i macie średnie oceny na świadectwie, zapewne pójdziecie do „średniej” szkoły, a więc o umiarkowanym prestiżu. Owszem możecie próbować aplikować do innych placówek, nawet macie szansę się dostać, ale zastanówcie się czy dacie tak radę. W bardziej renomowanych placówkach poziom nauczania jest wyższy, a co za tym idzie można zyskać zdecydowanie lepsze przygotowanie do matury, a następnie do studiów. Naszym zdaniem jeżeli myślicie poważnie o medycynie, prawie czy dziennikarstwie, to jak najbardziej powinniście złożyć „papiery” do takiej placówki. A jeżeli się dostaniecie, to zapewne czeka Was dużo pracy, by ewentualnie nadrobić zaległości.

Szkoły stoją przed Tobą otworemJeżeli cały rok sumiennie pracowaliście, to zapewne macie dobre oceny na świadectwie, a ponadto otrzymaliście bardzo dobry wynik z egzaminu. A więc macie naprawdę dużą szansę dostania się do najlepszych szkół. Oczywiście radzimy Wam wybrać najbardziej prestiżową, gdyż tylko w takiej placówce przygotujecie się najlepiej do matury. Możecie także aplikować do szkół dwujęzycznych, ale wtedy czeka Was jeszcze jeden egzamin sprawdzający umiejętności. Do tego typu szkół nie wystarczą już dobre oceny i uzyskanie dobrego wyniku z egzaminu, gdyż dodatkowo musicie jeszcze zademonstrować swoje umiejętności językowe. Z kolei w przypadku szkół o profilu sportowym wymagana jest ponadprzeciętna sprawność fizyczna, ale nie trzeba już mieć bardzo dobrych ocen.

Wybór szkoły jest ważny, dlatego nie odkładajcie decyzji na potem i już teraz zastanówcie się, co chcecie robić w przyszłości. Ponadto pamiętajcie, że im wyższy poziom w placówce, tym lepiej przygotujecie się do matury i studiów. Zatem pamiętajcie, że „przez pokonywanie trudności wiedzie droga do gwiazd”, a „gwiazdami” jest w tym przypadku Wasza świetlana przyszłość.