tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 5 lipca 2020

100 flag na stulecie autonomii Śląska - można wesprzeć akcję

Trwa zbiórka na rzecz Ruchu Autonomii Śląska. Możemy pomóc zorganizować mu akcję polegającą na wywieszeniu w ważnych dla nas miejscach stu pokaźnych rozmiarów górnośląskich flag dla uczczenia setnej rocznicy uchwalenia Statutu Organicznego, który nadawał autonomię województwu śląskiemu.W tym roku obchodzimy setną rocznicę uchwalenia przez polski sejm pierwszej ustawy konstytucyjnej, zawierającej Statut Organiczny województwa śląskiego. Jak wskazuje Ruch Autonomii Śląska, statut ten nadawał części Śląska, która znalazła się w granicach Drugiej Rzeczpospolitej, szeroką autonomię. Jej wyrazem było prawo do posiadania własnego Sejmu Śląskiego, który uchwalał swój budżet, Skarbu Śląskiego oraz uprawnień w zakresie oświaty, kultury, administracji, gospodarki i polityki społecznej. Rozliczenia z Warszawą odbywały się na czytelnych i uczciwych zasadach, a większość podatków pozostawała na miejscu. Autonomia dawała możliwość gospodarowania środkami mieszkańców województwa w sposób dla nich najlepszy, bez oczekiwania na łaskę władz centralnych. W roku 1945 władze komunistyczne zniosły Statut Organiczny, choć według konstytucji decyzja ta była bezprawna. Zniesienie autonomii według zapisów ustawy zasadniczej wymagałoby zgody Sejmu Śląskiego.

Loading...


- Dziś chcemy przypomnieć o utraconej samorządności, do której przywrócenia nie kwapią się kolejne rządy, skądinąd odżegnujące się przecież od dziedzictwa komunizmu. Gorąco zachęcamy do wsparcia akcji 100 flag na stulecie autonomii. Pokażmy, że nie zapominamy o bezprawnie odebranej nam możliwości decydowania o sobie - piszą regionaliści.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.