Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 23 czerwca 2020

Kredyt gotówkowy czy na samochód - które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze

Materiał partnera:

Dotychczasowy samochód odmawia posłuszeństwa? Rosnące koszty napraw powodują, że coraz mniej opłaca Ci się inwestować w posiadane auto? Zastanawiasz się nad wymianą w najbliższym czasie? A może potrzebujesz niezawodnego środka transportu praktycznie od zaraz, jednak nie dysponujesz wystarczającymi funduszami? Rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy lub samochodowy. Czym te produkty bankowe różnią się od siebie? Jakie dokładnie mają zastosowanie? Chcesz dowiedzieć się więcej, by móc podjąć właściwą decyzję? Przeczytaj do końca nasz artykuł - odpowiadamy w nim na najważniejsze pytania.

Kredyt gotówkowy czy na samochód - które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze


Kredyty gotówkoweSłyszy się o nich praktycznie wszędzie. Banki informują każdymi możliwymi sposobami o tym, jak bardzo atrakcyjną ofertę mają w tym zakresie. Czym zatem są kredyty gotówkowe? Dlaczego cieszą się tak dużą popularnością i z jakiego powodu należy być bardzo ostrożnym przy ich zaciąganiu? Klucz tkwi w uniwersalności, a podstawowym wyróżnikiem jest to, że bank nie musi być informowany, na co dokładnie mają zostać przeznaczone pieniądze. Zgadza się, w przypadku tzw. kredytów celowych, a więc choćby kredytów hipotecznych, instytucja udzielająca wsparcia ma pełną wiedzę na temat wydatków planowanych przez swojego klienta. W przypadku kredytu gotówkowego tak nie jest. Nabywane dobro nie stanowi zabezpieczenia spłaty na wypadek zaistniałych komplikacji. Na jaką kwotę zaciąga się najczęściej tego typu zobowiązania? To zależy, głównie chodzi o kilkutysięczne wydatki - np. nowy sprzęt elektroniczny czy zagraniczne wakacje. W niektórych bankach można jednak pożyczyć w ten sposób aż do 100 tys. PLN.

Kredyty samochodoweTutaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W zasadzie można by odwrócić niemal wszystko, co zostało wyszczególnione wcześniej. Kredyty samochodowe pozwalają sfinansować zarówno zakup większego, jak i bardzo małego, miejskiego auta na stosunkowo atrakcyjnych warunkach. To tzw. kredyty celowe - w złożonym wniosku oraz w umowie zawartej z instytucją udzielającą wsparcia, wszystko jest odpowiednio wyszczególnione. Nabywany pojazd może być nowy lub używany. Jeśli bieżąca polityka banku nie stanowi inaczej, zainteresowany może kupić nie tylko samochód, ale również maszyny budowlane, traktory, przyczepy, kampery, łodzie motorowe, motocykle, quady, a nawet skutery. Jak widać, możliwości jest naprawdę sporo.

Co bardziej się opłaca?Wszystko zależy od tego, w jakiej sytuacji finansowej znajduje się potencjalny kredytobiorca i jak bardzo spieszy mu się z nabyciem danego dobra. Jeśli ktoś już konkretnie wie, czego potrzebuje i zależy mu na jak najszybszym dopełnieniu formalności, powinien rozważyć kredyt samochodowy. Należy mieć też na uwadze fakt, że oprócz odsetek doliczana jest prowizja, opłata z tytułu ustanowienia zabezpieczenia oraz składki na poczet obowiązkowego ubezpieczenia czy cesji praw z obowiązującej polisy (oczywiście na rzecz banku).

W dokładnym oszacowaniu wszystkich kosztów na pewno pomoże tzw. kalkulator kredytu samochodowego - tego rodzaju narzędzia można bez trudu znaleźć w sieci. Pozwalają dość szybko porównać oferty kilku różnych banków. Podaje się wskazane parametry, po czym użytkownik otrzymuje wygenerowane zestawienie, na którym jest podane oprocentowanie, RRSO, przewidywana wysokość raty, jak i całościowa kwota do spłaty.

Cenisz sobie swobodę działania?W wielu przypadkach to właśnie kredyt gotówkowy będzie lepszym rozwiązaniem. Zakładając, że mowa o kwocie do 50 tys. PLN, a dany pojazd jest na rynku wtórnym niewątpliwą okazją, korzystniej wybrać tę opcję, która zapewni szybszy wpływ środków na konto. W tym przypadku nie ma większego znaczenia, do jakiego wieku auto zostanie zakupione. Bank nie będzie się tym interesował. Przy kredycie samochodowym wręcz przeciwnie - nabycie auta starszego niż 10 czy 15 lat bywa niekiedy niemożliwe.

Czy mniejsza liczba zabezpieczeń przekłada się sumarycznie na wyższe koszty kredytu gotówkowego? Na ogół tak, choć przed podjęciem decyzji należy zrobić wnikliwe rozeznanie, bo aktualna oferta w banku Santander, z niskim RRSO, pokazuje, że od każdej reguły istnieją wyjątki.

Postaw na bankowość onlineJak widać, nawet na tak proste pytanie z zakresu produktów bankowych nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli ktoś dysponuje czasem i nie są mu straszne formalności, powinien rozważyć kredyt samochodowy. Dla tych, którzy potrzebują gotówki od zaraz i wolą załatwić wszystko bez wychodzenia z domu, kredyt gotówkowy będzie na wygranej pozycji. Niektóre banki działają na tyle sprawnie, że klient może zobaczyć środki na swoim rachunku już po minucie od chwili złożenia elektronicznego wniosku. Warto więc korzystać z dobrodziejstw technologii, szczególnie gdy wychodzą naprzeciw potrzebom.