tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 27 czerwca 2020
  • 28 czerwca 2020

[Trasy rowerowe] Jedziemy do Krakowa Wiślaną Trasą Rowerową

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj

Zabieramy Was na pierwszą przejażdżkę w ramach naszego nowego cyklu "Trasy rowerowe regionu". Kolejne będziemy publikować co tydzień, w każdy piątek. Dzisiaj zabieramy Was w podróż po Wiślanej Trasie Rowerowej, fragmentem z Czechowic-Dziedzic aż do Krakowa. Jak zaraz pokażemy, warto wybrać się w drogę tą częścią popularnej "Wiślanki".

testujemy trasy rowerowe, trek


Naszą podróż rozpoczęliśmy w ciepły, jednak nieco wietrzny i pochmurny dzień na placu Jana Pawła II w Czechowicach-Dziedzicach. Zegar wskazywał właśnie godzinę 9.00. Zapieliśmy buty SPD i pojechaliśmy na ulicę Kasprowicza, gdzie najbliżej centrum Czechowic-Dziedzic rozpoczyna się Wiślana Trasa Rowerowa. Do granicy miasta z Kaniowem mijamy kilka dużych zakładów i ogródki działkowe.

Jedziemy do Krakowa Wiślaną Trasą Rowerową · fot. Tomasz Ziobro


Przejeżdżając przez Kaniów możemy podziwiać kościół z drugiej połowy XIX wieku, liczne stawy oraz żwirownię. Warto też podkreślić, że do samego Oświęcimia WTR prowadzi bocznymi drogami, które nie są zatłoczone. Jedynie większy ruch można było zauważyć na ulicach Kaniowskiej i Czechowickiej. W Jawiszowicach warto nieco zboczyć z trasy, aby zobaczyć drewniany kościół z XVII wieku przy ulicy Plebańskiej. To tylko kilka kilometrów, a wrażenia ze zwiedzania (przez większość roku z przewodnikiem) są naprawdę duże.

Przejeżdżając przez Jawiszowice i dalej Brzeszcze i Pławy mijamy spokojną okolicę, pełną budynków jednorodzinnych, stawów czy też pól uprawnych. Dopiero dojeżdżając do Oświęcimia widzimy większe zagęszczenie budynków. To właśnie w tym mieście przejeżdżamy obok kilku ważnych miejsc - muzeum Auschwitz oraz tamtejszego zamku. Całe szczęście, że od granicy Oświęcimia z Pławami możemy przejechać klasyczną, bezkolizyjną z ruchem samochodowym ścieżką rowerową.

wiślana trasa rowerowa, babice, oświęcim, kraków
Początek Wiślanej Trasy Rowerowej w Babicach koło Oświęcimia · fot. mp / czecho.pl


Dojeżdżamy aż do Babic koło Oświęcimia, gdzie wjeżdżamy na wały Wisły i... tutaj tak naprawdę moglibyśmy zakończyć naszą recenzję małopolskiego fragmentu Wiślanej Trasy Rowerowej. Aż do samego Krakowa, z kilkoma przerwami, droga ta biegnie wałami Wisły nowym, równym asfaltem. Jedynie w kilku miejscowościach WTR czeka na dokończenie, jednak jest to o niebo lepszy stan niż śląskiej części "Wiślanki". Można powiedzieć, że Małopolska odrobiła lekcje z tworzenia profesjonalnych tras rowerowych.

Trasa od Krakowa, chociaż wietrzna, to jest bardzo malownicza. Dla nas najpiękniejszym fragmentem były okolice Zatora- słynne zatorskie stawy urozmaicały krajobraz, a w tle majaczyła sylwetka zamku w Lipowcu. Trudności napotykamy w miejscowości Kamień, gdzie musimy zjechać z wałów Wisły i udać się na kilkusetmetrowy podjazd (jednak potem trudności są nagrodzone zjazdem, na którym można rozwinąć dużą prędkość). Później mijaliśmy również piękne opactwo Benedyktynów w Tyńcu.

Naszą podróż zakończyliśmy w Krakowie, u stop Wawelu. Przejechaliśmy przez ulicę Grodzką i udaliśmy się na Rynek, gdzie w jednej z restauracji zjedliśmy smakowity obiad. Warto się posilić - trasa z Czechowic-Dziedzic do Krakowa Wiślaną Trasą Rowerową to ponad 90 kilometrów drogi. W podróż powrotną wybraliśmy się pociągiem PolRegio, który od kilku miesięcy kursuje z Krakowa Głównego do Czechowic-Dziedzic.

TREK Bielsko-Biała

43-300 Bielsko-Biała
ul. Przekop 10

tel. 33 443 20 66

mp / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Ścieżki rowerowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj