tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 18 czerwca 2020
  • 21 czerwca 2020

Nowe nazwy ulic, placów, parków i rond w naszym mieście

Cedrowa, Cytrynowa, Cynamonowa, Koralowa - to nazwy nowych ulic w Tychach. Miasta ewoluują, zmieniają się, a wraz z nimi powstają nowe ulice, ronda, place czy skwery. W Tychach tylko w ciągu ostatnich trzech lat powstało 8 ulic, w planach są trzy kolejne.

Tychy z lotu ptaka
Tychy z lotu ptaka · fot. UM Tychy


Nadawanie nazw następuje w oparciu o ustawę z 1990 roku o samorządzie gminnym. W Tychach obowiązuje również uchwała Rady Miasta z 22 czerwca 2017 roku w sprawie nadawania nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazw dróg wewnętrznych, rond ulicznych, parków i skwerów. W oparciu o te przepisy w Tychach powstała m.in. w czerwcu 2019 roku ulica Cedrowa (boczna od Leszczynowej) oraz dwie ulice boczne od ulicy Żorskiej: ulica Żaków i Żubrów. Od 2017 roku ulica boczna od ulicy Goździków nosi nazwę ulicy Cynamonowej, boczna od ulicy Czarnej - to ulica Cytrynowa, a boczna od ulicy Mysłowickiej - Koralowa. W kwietniu nadano nazwę drodze wewnętrznej bocznej od ulicy Szkolnej - jest to ulica Wawrzynowa oraz drodze wewnętrznej od ulicy Wierzbowej - to ulica Wichrowa.

Na najbliższej sesji Rady Miasta 25 czerwca radni będą głosowali nad uchwałami w sprawie nadania nazw 3 nowym ulicom: Migdałowej, Sielskiej i ulicy Polnych Kwiatów.

- Nazewnictwo szczególnie ulic ma na celu przede wszystkim ułatwienie i odnalezienie się w przestrzeni miasta. Dobrze nadane nazwy ułatwiają trafienie do celu nie tylko kurierowi z przesyłką, ale niejednokrotnie przyspieszają dotarcie służb ratunkowych na miejsce zdarzenia, czasem może to uratować komuś życie - mówi Paweł Ruszkowski - naczelnik wydziału Geodezji Urzędu Miasta Tychy.

Warto więc, by ulice miały jednoznaczne nazwy, by ktoś kto szuka ulicy nie był narażony na długie szukanie po mieście.

park suble
Park Suble oficjalnie otrzymał nazwę w 2017 roku · fot. naddachami.pl


- Dodatkowym walorem przy nadawaniu nazw jest możliwość uczczenia pamięci o wielu osobach, bohaterach, którzy mają duże zasługi zarówno dla miasta, jak i dla całej Polski. Często mieszkańcy sami zgłaszają swoje propozycję, które są dyskutowane potem na komisjach i sesjach Rady Miasta Tychy. Zawsze starannie to analizujemy i staramy się uwzględnić pomysły mieszkańców danej ulicy czy rejonu, w którym ta ulica się znajduje - mówi Igor Śmietański - z-ca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

Oprócz ulic, swoje nazwy otrzymują także ronda i parki. W listopadzie ubiegłego roku rondu położonemu na skrzyżowaniu ulicy Myśliwskiej z ulicą Legionów Polskich w Tychach - nadano nawę rondo Myśliwskie, a w ubiegłym miesiącu - na sesji 28 maja, radni przyjęli uchwały nadające nazwy dwóm nowy rondom w dzielnicy Jaroszowice - Urbanowice - Wygorzele. Pierwsze z nich znajduje się u zbiegu ulic Oświęcimskiej i Turyńskiej w Tychach i nosi nazwę: Rondo ks. Leona Szkatuły, a drugie jest położone u zbiegu ulic Turyńskiej, Kościelnej i Mysłowickiej w Tychach i nazywa się Rondem Tomasza i Wiktora Szczygłów.

Rodzinny Park bł. Karoliny - 06.2020
Rodzinny Park bł. Karoliny - 06.2020 · fot. Łukasz Kubowicz


W 2017 roku parkowi położonemu przy parafii pw. bł. Karoliny Kózkówny nadano nazwę „Rodzinny Park bł. Karoliny”, park położony między Aleją Niepodległości i ulicą Edukacji - nosi nazwę „Park Miejski Solidarności”, park położony między ulicami Edukacji, Rybną i Trzy Stawy to „Park Północny”, a park położony między ulicami Damrota, gen. Andersa i bp. Burschego - „Park Górniczy”. W tej samej uchwale oficjalnie nadano także nazwy parkowi położonemu między ulicami Edukacji i Tomasza Edisona: „Park Niedźwiadków”, parkowi przy ulicy Stoczniowców 70 - „Park Suble” i parkowi przy Alei Niepodległości - „Park Łabędzi” .

Czas od pomysłu na nazwę do jej nadania jest bardzo różny. Zdaniem urzędników, dużym problemem przy nadawaniu nazw ulic jest to, że w przypadku dróg wewnętrznych wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli tej drogi.

- Rodzi to wiele problemów ze względu na to, że nie działają tutaj przepisy kodeksu postępowania administracyjnego np. samego doręczenia zapytania (za podwójnym awizo) nie można traktować domyślnie jako wyrażenie zgody. Zgoda musi być wyrażona bezpośrednio na piśmie. Często w przypadku dróg wewnętrznych jedną z działek kupuje ktoś, kto się tam nie buduje i tam nie mieszka, wówczas nie ma on interesu w tym, by wyrazić taką zgodę, a przez swoje zachowanie blokuje możliwość nadania nazwy innym mieszkańcom często już mieszkającym przy danej drodze - podkreśla naczelnik Ruszkowski.

ar / tychy.info
źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.