Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 czerwca 2020
  • 23 czerwca 2020

Gdzie powinny pojawić się stacje hulajnóg miejskich?

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, pod koniec czerwca w Tychach pojawią się hulajnogi. Wejściem na tyski rynek zainteresowanych jest kilka firm. Jedna z nich zaproponowała 120 nowoczesnych pojazdów wysokiej jakości. Miasta nie będzie to kosztowało ani złotówki. Radny Michał Kasperczyk, który wyszedł z propozycją pojawienia się hulajnóg w Tychach, pyta teraz mieszkańców, w których miejscach powinny one stacjonować. Chce też ustalić, na jakich trasach byłyby najczęściej użytkowane.

Hulajnogi miejskie już niebawem mają pojawić się w Tychach - 17.06.2020 · fot. Michał Kasperczyk


Radny Michał Kasperczyk zapytał tyszan na swoim profilu na Facebooku o najlepsze według nich miejsca stacjonowania hulajnóg, a także o to, na jakich trasach najczęściej chcieliby z nich korzystać. Chodzi o to, by hulajnogi nie były porzucane w dowolnych miejscach na ulicach, jak to się dzieje w niektórych miastach. Jest to uciążliwe dla pozostałych użytkownik dróg, ścieżek, czy chodników. Dzięki wyznaczonym strefom stacjonowania pojazdów będzie można uniknąć bałaganu. Propozycje można podawać w komentarzach pod postem.

Loading...


- Ważne jest, aby uzgodnić z potencjalnymi operatorami, żeby hulajnogi były odstawiane tak, by nie utrudniały ruchu pieszych, rowerzystów, niepełnosprawnych. Idealne byłyby wyznaczone miejsca, o które dba operator - tak jak w przypadku stacji roweru miejskiego. Po drugie operator powinien egzekwować od użytkowników prawidłowe zachowania. Może sprawdziłaby się metoda kija i marchewki, czyli opłaty za pozostawienie hulajnogi w nieodpowiednim miejscu i nagrody za poprawne odstawienie. W tym przypadku za nieodpowiednie zachowanie i porzucenie sprzętu byle jak obciążony zostanie użytkownik. Wszystkie urządzenia mają GPS tym samym szybko można sprawdzić położenie każdej hulajnogi i błyskawicznie reagować - proponuje Michał Kasperczyk.

- Hulajnogi wciąż zyskują na popularności. Wynika to z ich niewielkich rozmiarów, przystępnej ceny, osiąganych prędkości 25-30 km/h i mobilności. Tychy wyróżnia inna zabudowa miasta niż Katowice, Kraków czy Warszawę. Czy system się w naszym mieście sprawdzi zależy również od samych użytkowników i odpowiedzialności - twierdzi Kasperczyk i dodaje - z hulajnogami jest jak ze wszystkim innym: jedni będą zadowoleni, a dla innych to pewnie będzie kolejne utrapienie. Ale tak nie musi być.

Wśród plusów hulajnóg miejskich samorządowiec wymienia, że są nowoczesne, ciche, łatwe w obsłudze, nie emitują spalin, pozwalają szybko się przemieszczać i omijają korki oraz nie kosztują nic budżetu miasta. Wśród minusów można wymienić nieodpowiednie użytkowanie (nierozważna jazda, duża prędkość, gdy w pobliżu znajdują się przechodnie, porzucanie pojazdów w dowolnych miejscach). Dla niektórych minusem może być także to, że trzeba mieć zainstalowaną aplikację, by korzystać z hulajnóg.

Dla bezpieczeństwa hulajnogi będą posiadały dzwonek oraz dobre oświetlenie z przodu i z tyłu, a także elementy odblaskowe. Współpraca z miejskimi służbami ma zapewnić mieszkańcom wygodne i bezpieczne korzystanie z pojazdów. Uszkodzone, a także źle zaparkowane hulajnogi będzie można zgłaszać w aplikacji, mailowo lub telefonicznie.

ar / tychy.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.