tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 12 czerwca 2020
  • 2 stycznia 2021

Różne oblicza tyskich kobiet - wystawa Muzeum Miejskiego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Za nami:

„Praca i życie codzienne kobiet w Tychach w latach 1955-1989” to fotograficzna wystawa czasowa Muzeum Miejskiego w Tychach, którą możemy oglądać od 1 czerwca 2020 roku do 31 marca 2021 roku w Galerii Muzeum Miejskiego - Centrum Medycznym Paprocany. Wstęp wolny! Wystawa została przedłużona aż o 3 miesiące! Można ją oglądać nawet w czasie obostrzeń dla instytucji kultury, gdyż znajduje się ona bezpośrednio na korytarzach przychodni.

oblicza tyskich kobiet


Budowa i rozwój Tychów od lat 50. do lat 80. XX wieku, powstawanie kolejnych osiedli mieszkaniowych, przedszkoli, szkół, obiektów użyteczności publicznej i rozwój infrastruktury spowodowały ogromny wzrost liczby mieszkańców. W poszukiwaniu mieszkania i lepszych warunków do życia przybywały do Tychów całe rodziny z okolicznych miejscowości, dalszych części Polski i dawnych kresów wschodnich. Kobiety, mieszkanki Tychów, poza prowadzeniem gospodarstwa domowego, zatrudniały się jako przedszkolanki i nauczycielki w otwieranych przedszkolach i szkołach, jako opiekunki i pielęgniarki w żłobkach, w ośrodkach zdrowia, w szpitalach: miejskim i wojewódzkim. Pracowały w Miastoprojekcie przy projektowaniu osiedli, także na budowie w ramach przedsiębiorstw budujących miasto. Znajdowały zatrudnienie w rozwijającej się sieci handlowej i usługowej. W poszukiwaniu pracy wyjeżdżały również do sąsiednich miejscowości. Sytuacja zmieniła się na przełomie lat 60. i 70. XX w., kiedy rozbudowano ZEG, oddano m.in. do użytku Kombinat Ogrodniczy i Wytwórnię Serów Topionych, w których zatrudnienie kobiet wynosiło ponad 50% całej załogi.

Wystawa Muzeum Miejskiego "Praca i życie codzienne kobiet w Tychach"
Wystawa Muzeum Miejskiego "Praca i życie codzienne kobiet w Tychach w latach 1955-1989" · fot. Archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach


Wystawa na wybranych fotografiach przedstawia kobiety w czasie wykonywania pracy w istniejących i powstających zakładach na terenie Tychów w latach 1955-1989, m.in. w przemyśle, handlu i usługach, w instytucjach oświatowych i służbie zdrowia. Prezentuje też życie codzienne. Scenki sytuacyjne zarejestrowane w różnej przestrzeni - w sklepach, na przystankach autobusowych, na spacerach z dziećmi, w drodze z kościoła, na organizowanych w mieście festynach i uroczystościach. Przedstawia kobiety zapracowane, w strojach roboczych, w strojach codziennych i „elegantki” na niedzielnych spacerach. Prezentowane fotografie ukazują zaledwie niewielki wycinek życia kobiet w minionych latach. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach, m. in. z kroniki i albumów PSS Społem oraz kroniki ZEG.

Wśród autorów zdjęć znaleźli się Jerzy Bierwiaczonek, Michał Cała, Andrzej Czyżewski, Ilona Dudek, Tadeusz Dyduch, Stanisław Jakubowski, Stanisław Kasperowicz, Zygmunt Kubski, Marek Nowicki, Krzysztof Pilecki, Kazimierz Seko, Paweł Trocha oraz Zygmunt Wieczorek.

Czas trwania wystawy: 1 czerwca - 31 marca, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-20.00.

Miejsce: Galeria Muzeum Miejskiego w Tychach - Centrum Medyczne Paprocany, ul. gen. Sikorskiego 101.

Wystawę przygotowały Barbara Kopia i Agnieszka Czyżewska. Wstęp wolny!

ar / tychy.info
źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj