Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 2 czerwca 2020

Plotki o pracodawcach - czy można je wykorzystać w budowaniu kariery?

Materiał partnera:

Sprawdzanie kandydatów do pracy na portalach społecznościowych, jest już normą. Ostatnimi czasy pojawiła się jednak moda na tworzenie w internecie dyskusji, dotyczących tego, czy dany pracodawca jest wartościowy, czy też nie. Warto dowiedzieć się, jak można wykorzystać te informacje w budowaniu kariery.

Plotki o pracodawcach - czy można je wykorzystać w budowaniu kariery?


Czego możemy dowiedzieć się o pracodawcy w internecie?

Najważniejsze informacje dotyczące danej oferty pracy i warunków, jakie panują na danym stanowisku, znajdziemy na stronie Pracuj.pl. Pozostałe wartościowe informacje pozyskamy, logując się na forach internetowych, prowadzących dyskusję o firmach. Praca na każdym stanowisku może zawierać nieprzyjemne niuanse, które utrudnią nam rozwój. W internecie dowiemy się na przykład tego, czy wypłaty są wypłacane na czas. Jaki system prowizyjny jest przewidziany dla pracowników i czy często on się zmienia. Dowiemy się również o trudach i znojach, których możemy doświadczyć na danym stanowisku. Przykładowo telemarketerzy chętnie opisują o tym, czy ciężko jest przekonać klientów, do sprzedawanych produktów, ile umów dziennie średnio podpisują, jakie zdarzało im się zdobyć najwyższe wynagrodzenie, jakie średnie, a jakie najniższe.

Ogólnie panuje tendencja na ocenianie firm i podział na te, w których warto pracować i na te, które warto omijać szerokim łukiem.

Pomocną informacją jest również to, na co rekruterzy przykładają szczególną wagę. Oferty pracy nie zawierają informacji dotyczących tego, o co pytają rekruterzy na rozmowie kwalifikacyjnej i jaka postawa jest dla nich najbardziej pożądana.

Jak można wykorzystać informacje nabyte w internecie o pracodawcy?W budowaniu ścieżki kariery często ważne jest przemyślenie kolejnych kroków i ułożenie perspektywicznego planu. Z informacji pozyskanych w internecie o pracodawcy, mamy szansę dowiedzieć się, czy firma oferuje możliwości awansu. Informacje są z pierwszej ręki, bo od wieloletnich pracowników. Oni również starali się o awans i potrafią realnie ocenić to, czy jego otrzymanie jest możliwe, czy istnieje tylko na papierze.

Warto dowiedzieć się opinii o pracodawcy przed pójściem na rozmowę o pracę. Możemy dowiedzieć się ważnych aspektów dotyczących umowy, ułożyć sobie pytania, które chcemy zadać rekruterom oraz nabyć wiedzę o tym, co możemy wynegocjować, przed podpisaniem ostatecznej umowy. Tego typu informacje są bezcenne. Ułatwią zaplanowanie ścieżki kariery i przyspieszą proces poznawania pracodawcy "od kuchni".