Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 31 maja 2020

Krzyże znajdujące się przy ul. Oświęcimskiej i Cielmickiej w renowacji

Przed kilkoma dniami został zdemontowany zabytkowy krzyż znajdujący się przy ulicy Oświęcimskiej w Tychach. Pochodzący z 1876 roku krzyż jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Krzyż przy ul. Oświęcimskiej przechodzi renowację - 05.2020
Krzyż przy ul. Oświęcimskiej przechodzi renowację - 05.2020 · fot. UM Tychy


- To krzyż w typie Męki Pańskiej, czyli taki, u góry którego znajduje się krucyfiks z figurą Chrystusa, a pod nim, na cokole umieszczona jest postać Matki Boskiej. Takie przedstawienie było bardzo popularne na Górnym Śląsku - mówi Anna Syska, Miejski Konserwator Zabytków w Tychach.

Demontaż jest elementem planowanej konserwacji, która zostanie przeprowadzona w ramach Budżetu Obywatelskiego. Będzie ona polegała m.in. na oczyszczeniu i usunięciu wtórnych przemalowań, uzupełnieniu ubytków, a także zabezpieczeniu przeciwwilgociowym. Pracom renowacyjnym zostanie poddane także metalowe ogrodzenie. Górna część zabytku, czyli krzyż z pasyjką zostanie zrekonstruowana, odkuta z piaskowca.

Krzyż przy ul. Oświęcimskiej przechodzi renowację
Krzyż przy ul. Oświęcimskiej przechodzi renowację - 05.2020 · fot. UM Tychy


Po wykonaniu prac konserwatorskich, które potrwają kilka miesięcy, zabytkowy krzyż zostanie z powrotem ustawiony na tym samym miejscu.

Trwają także prace konserwatorskie drugiego krzyża, znajdującego się przy ul. Cielmickiej, który jesienią ubiegłego roku został zniszczony.

Koszt renowacji obu tych krzyży wynosi 118 tysięcy złotych.

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.