Wiadomości

  • 28 maja 2020
  • 29 maja 2020
  • wyświetleń: 3847

Tyskie ronda zyskały patronów. To powstańcy śląscy i ksiądz

Na sesji Rady Miasta Tychy, 28 maja podjęto decyzję w sprawie nadania nazw dwóm skrzyżowaniom o ruchu okrężnym na terenie naszego miasta. Nazwy otrzymają ronda położone u zbiegu ulic Turyńskiej, Kościelnej i Mysłowickiej oraz znajdujące się u zbiegu ulic Oświęcimskiej i Turyńskiej w Urbanowicach. Uhonorowane w ten sposób zostaną osoby ważne dla miasta i regionu.

Rondo im. Wiktora i Tomasza Szczygłów - powstańców śląskich - 28.05.2020 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


Rondu położonemu u zbiegu ulic Turyńskiej, Kościelnej i Mysłowickiej nadano imię Wiktora i Tomasza Szczygłów - powstańców śląskich. Gest ten stanowi uhonorowanie zrywu powstańczego z 1919 roku i upamiętnienie osób ważnych dla naszego regionu.

Przypomnijmy, że I Powstanie Śląskie w Urbanowicach i Paprocanach, wówczas samodzielnych gminach, wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku. Działania powstańcze pod dowództwem Wiktora Szczygła rozpoczęła 2. kompania Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska na powiat pszczyński (Tychy i okoliczne miejscowości znajdowały się wówczas w jego granicach). Wzięło w nich udział około 150 mężczyzn z Urbanowic, Paprocan, Cielmic oraz Jaroszowic z Wygorzelem.

Rondo u zbiegu ulic Oświęcimskiej i Turyńskiej w dzielnicy Urbanowice będzie natomiast nosić imię ks. Leona Szkatuły, który był związany z Urbanowicami od 1949 roku. Wówczas został wyznaczony do budowy kościoła na terenie kuracji w Urbanowicach, a następnie został pierwszym proboszczem parafii.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.